Tre flickor tittar busigt upp bakom en kyrkbänk.
Foto: Nadine Minner /Ikon

Tack för att du är medlem i Svenska kyrkan Malmö

Nyhet Publicerad

Du som medlem gör allt möjligt. Utan dig kan inte Svenska kyrkan Malmö bedriva verksamheter, erbjuda stöd och samtal eller ta hand om vårt gemensamma kulturarv. Här får du ta del av anledningar till medlemsskap.

Detta är exempel på vad du bidrar till som medlem. Du är en del av något större !

 

Du möjliggör betydelsefull verksamhet

Som medlem möjliggör du viktig och betydelsefull verksamhet i Malmö för exempelvis barn och familj, ungdomar, vuxna. Du möjliggör att människor kan fördjupa sin tro, gå på gudstjänster och till att ungdomar och vuxna kan konfirmera sig.

Du stödjer människor i behov

Genom kyrkans sociala omsorg, diakoni stödjer du människor i behov i Malmö. Församlingsbor kan ta del av enskilda samtal, gruppsamtal vid sorgebearbetning, och ekonomiska stödsamtal. Läs mer om stöd och samtal genom livet

Du bidrar till Malmös kulturliv

Som medlem möjliggör du att fler få ta del av kultur, till största del gratis. Svenska kyrkan Malmö har en viktig plats på Malmös kulturscen. Varje vecka, året om kan du ta del av olika musik- och kulturevenemang - allt från musikgudstjänster och storslagna konserter med kör, orkester och orgel - till konstutställningar, samtalskvällar och föreläsningar. Läs mer om kultur i Svenska kyrkan Malmö

Du hjälper till att bevara kyrkorna

Som medlem hjälper du till att bevara kyrkorna i Malmö och i hela Sverige. Kyrkobyggnaderna är viktiga samlingslokaler och del av vårt gemensamma kulturarv. Läs mer om kulturarvet på svenska kyrkan.se

Tillsammans arbetar vi för människor över hela världen

Genom Act Svenska kyrkan bidrar du till internationell bistånds- och utvecklingsverksamhet. Act Svenska kyrkan arbetar långsiktigt mot fattigdom, förtryck och orättvisor, och agerar snabbt vid katastrofer. Länk till Act 

Bli medlem i Svenska kyrkan Malmö

En kvinnlig diakon sitter och pratar med ett gäng ungdomar.

Bli medlem i Svenska kyrkan

Välkommen att bli medlem i Svenska kyrkan. Skicka din intresseanmälan via formuläret så tar vi kontakt med dig.

Fler anledningar till medlemskap

En kvinna står utomhus och spelar gitarr för en grupp barn.

Anledningar att vara medlem

De flesta kommer ibland i kontakt med Svenska kyrkan. Det kan vara när livet känns som bräckligast eller absolut bäst. Oavsett när ska mötet med kyrkan stärka och ge hopp. Du som medlem gör det möjligt!

Bebis leker med bubblor på aktivitet i kyrkan för föräldrar och barn.

Medlemskap

I Svenska kyrkan finns det plats för dig som tror – eller tvivlar. För dig som längtar efter rättvisa och en bättre värld, som vill sjunga i kör, som värnar våra kyrkobyggnader och kulturarvet och för dig som vill ha gemenskap.