OMG - en frågesajt på svenskakyrkan.se

Nyhet Publicerad Ändrad

Har du frågor om livet, Gud, bibeln, världen eller kristen tro?

På Svenska kyrkans sajt OMG kan du få svar på dina frågor. Leta bland tidigare ställda frågor, eller skicka in din egen fråga för att få ett svar.

Sajten är egentligen tänkt som en digital plattform för konfirmander och ungdomar, men alla är välkomna att läsa eller själv ställa frågor här.

Svar på frågorna kommer inte lokalt från Köpingsbygdens och Malma församlingar! Det är oftast anställda på kyrkokansliet i Uppsala som svarar på frågorna. Och ibland tar de hjälp av präster och andra experter på olika områden.

OMG står för Oh My God.

Adressen till sajten är omg.svenskakyrkan.se

Du kan också klicka på ett av orden nedan och sedan välja att öppna en av frågorna som hör till ämnet. (Öppna frågan genom att högerklicka på den, och välj att öppna den i ett nytt fönster eller en flik.)