Tranemo församling har nyligen utökat sin orgelfamilj med en kistorgel, ett mindre och smidigt instrument som enkelt kan rullas fram vid behov. Orgeln kommer ursprungligen från Ugāle i Lettland och är byggd av orgelbyggaren Jānis Kalniņš. Den är en kopia av en 1700-talsorgel – något större i original – men med en klaviatur som är troget återgiven.
– Det är ett fantastiskt instrument som ger oss helt nya möjligheter att arbeta med barockmusik och mindre ensembler, säger kyrkomusiker Franz Spenn.
Instrumentet har en manual (tangentrad) och tre stämmor: Gedakt 8’, Flöjt 4’ och Principalflöjt 2’. Totalt består orgeln av 162 pipor.
En särskild finess med orgeln är möjligheten att justera tonhöjden. Genom att lyfta en lucka ovanför klaviaturen kan denna flyttas i sidled för att sänka eller höja tonhöjden med en halv ton.
– Att kunna växla mellan olika tonhöjder gör den extra värdefull, särskilt när vi musicerar tillsammans med barockinstrument, där man ofta använde andra tonhöjder och tempereringar på 1600- och 1700-talet jämfört med i dag, berättar Franz Spenn.
De tre olika stämningarna är a’=415 Hz, 442 Hz och 465 Hz, orgeln är liksvävigt tempererad.
Kistorgeln lämpar sig väl både för samspel med mindre ensembler och som ackompanjemang vid gudstjänster i mindre sammanhang. Den tillför därmed nya möjligheter till ett levande och varierat musikliv i församlingen.
Orgeln kom till Tranemo under våren 2026 och har tidigare ägts av Högalidskyrkan i Stockholm sedan 2005.
Invigning sker på annandag påsk, den 6 april 2026 klockan 16.00 i Mossebo kyrka. Då medverkar en mindre stråkensemble och en sångerska i ett program med barockmusik i påskens anda.