Foto: Mikael Ringlander

18 år i fångenskap - seminarium från Bokmässan 2019 finns att se på UR Play

Vad kan en bok betyda för en människa i fångenskap? Ett möte mellan Ingrid Betancourt, ex-politikern som satt fånge hos colombianska gerillan, hjärtläkaren Fikru Maru, som släpptes ur etiopiskt fängelse 2018 och journalisten Martin Schibbye som också han satt fängslad i Etiopien.

18 år i fångenskap

Sedan 2001 sitter journalisten Dawit Isaak fängslad i Eritrea, ett av världens mest slutna länder. Det senaste året har landet börjat öppna sig och många frågar sig nu vad ett fredsavtal med grannlandet Etiopien betyder för Dawit Isaaks sak. En av dem är Martin Schibbye, som själv suttit fängslad i grannlandet Etiopien, och nu skrivit boken Jakten på Dawit. I ett samtal om yttrandefrihet, fångenskap och diktaturens logik möter han Fikru Maru, hjärtläkare som i fjol släpptes ur etiopiskt fängelse, Peter Alestig, medförfattare till boken om Fikru Maru, Fem år av fångenskap, och Ingrid Betancourt, som tillbringade sex år som fånge hos den colombianska gerillan.

Moderator: KG Hammar, ärkebiskop emeritus.

Arrangörer: Offside Press, Ordfront förlag och Svenska kyrkan

Länk till seminariet på UR Play. 

Seminariet filmades under Bokmässan i Göteborg lördagen den 28 september 2019.

Seminariet sänds i Kunskapskanalen fredagen den 29 november 2019 kl. 14:20