Foto: Illustratör: Gunnel Moheim

Nybakt bröd är kärlek!

Nyhet Publicerad Ändrad

Ibland kan jag avundas bagare som får skapa så många fantastiska bröd av alla de slag.

Bagare som får ägna sina dagar (nåväl, tidiga morgnar) åt att blanda ihop olika ingredienser, knåda en deg, se den jäsa och hur den sedan får färg och form i ugnen. Gå där och vänta tills det är dags att ta ut det som nu är färdigt bröd. Och doften… den underbara doften - det finns inte mycket som slår den! Ge bort ett bröd och du gör en kärlekshandling.

Det är inte undra på att Jesus använder sig av den bilden när han beskriver sig själv för lärjungarna. ”Jag är livets bröd” säger han som är kärlek.

Midfastosöndagen, Livets bröd Foto: Illustratör: Gunnel Moheim

Det är Han som ger de rätta ingredienserna (livsinnehållet), den rätta mängden jäst (det var och en behöver) som fördelar sig perfekt i hela brödet (allt blir plötsligt klarare), jäser jämnt och fint (du växer till i kärlek) och blir till ett väldoftande bröd (du är sedd, förlåten och älskad) som du kan dela med andra (brödet är ett, brutet för alla!).

Bröd är gott och Gud är god!

Lotta

Här kan du läsa mer om kyrkoåret