Foto: Göran tunström

Fira vallfartsmässa i Riseberga eller Vårfruberga klosterruiner 28 maj

Nyhet Publicerad Ändrad

Den 28 maj firas traditionsenligt vallfartsmässor i Riseberga klosterruin och Vårfruberga klosterruin. Biskop Johan Dalman börjar pilgrimsvandra från Vintrosa kyrka den 27 maj med slutmålet Riseberga klosterruin.

27 maj
Pilgrimsvandringen inleds med morgonbön kl. 09:30 i Vintrosa kyrka.
Sedan börjar dagens vandring på 11 kilometer till Knista kyrka där övernattning sker.
Omkring kl. 12:00 stannar vi för lunch vid Granhammars kyrkoruin. Tag med egen mat och fika för dagen och eget tält om du önskar övernatta.

Här hittar du en karta över vandring och rastplatser.

 

28 maj 
Dagens vandring inleds med morgon bön kl. 8:00 i Knista kyrka. Beräknad ankomst vid Riseberga klosterruin är omkring kl. 10:00. Biskop Johan vandrar den här sträckan tillsammans med katekumenerna.

Vandring från Edsbergs kyrka
De som önskar vandra till Riseberga samlas kl. 09.00 vid Edsbergs kyrka. Ingen föranmälan krävs. Vid frågor kontakta Lennart Wiklund, 070-373 21 84, eller Kjell Möller, 072-897 56 59, Hovsta pastorats pilgrimsgrupp.

 

  • Kl. 11:00 Vallfartsmässa i Riseberga klosterruin. Biskop Johan leder mässan och präster och diakoner från Närke medverkar. Risebergakören och Lekebergs brass står för musiken. Under mässan sker även sändning av katekumener. För barnen är det Söndagsskola.

Gudstjänsten teckenspråkstolkas. Efter gudstjänsten är det picknick i det fria. Ta gärna med egen kaffe- eller lunchkorg och något att sitta på.

Den som önskar hjälp med transport till och från Riseberga kan åka buss från Glanshammar, Lillån, Olaus Petri och Längbro. Här hittar du mer information och hålltider för bussen.

  • Kl. 11:00 Vallfartsmässa i Vårfruberga klosterruin. Domprost Christofer Lundgren leder mässan. Musik av brassensemble och församlingens musiker under ledning av Stefan Säfsten..

Väder och genomförande
Vid dåligt väder flyttas vallfartsmässorna till närliggande kyrkor. Kräcklinge kyrka (istället för Riseberga) och Fogdö kyrka (istället för Vårfruberga). Information om mässan flyttar inomhus publiceras här fredagen den 26 maj.