Biskopen sitter på sitt skrivbord i arbetsrummet i Biskopsgården.
Foto: Rickard L. Eriksson

Biskop Johan Dalman visiterar Sorunda församling

Nyhet Publicerad

På onsdag och torsdag, den 8-9 februari, genomför biskop Johan Dalman en visitation i Sorunda församling. Biskopen kommer bland annat att leda onsdagskvällens mässa i Sorunda kyrka.

Biskopen kommer till Sorunda församling för att lyssna och samtala med medarbetare om glädjeämnen och utmaningar. Biskopen möter också församlingens unga ledare, ideella medarbetare och förtroendevalda.
Biskopen kommer även att möta Hemslöjdsvännerna, Hembygdsföreningen, ekumeniska företrädare samt några lokala företagare.

Biskopsvisitationen avslutas med en visitationshögmässa den 5 mars i Sorunda kyrka.

 

För mer information:
Magdalena Öhrling
Biskopens adjunkt
Tel: 0152-234 11

Fakta: Biskopsvisitationer
Visitationer i stiftets församlingar hör samman med biskopens uppdrag att värna kyrkans enhet och samhörighet. I Strängnäs stift sker detta arbete i den så kallade Strängnäsmodellen. Den bildar en tolvårscykel där visitationer, möten i Strängnäs och årliga möten i församlingen ingår. Genom de regelbundna mötena får församlingen ett kontinuerligt stöd, samtidigt som stiftet i bättre kan anpassa sitt arbete efter församlingarnas behov.