Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Sollentuna Besöksadress: Sköldvägen 10, 19147 SOLLENTUNA Postadress: BOX 13, 19121 SOLLENTUNA Telefon:+46(8)50551300 E-post till Svenska kyrkan Sollentuna

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

"Hästarna är bra för miljön"

Tom Meurling är naturvårdare i Sollentuna kommun. Med draghjälp av nordsvensken Caruzo, 13 år och ardennern Palle, 19 år slår han ängen utanför Sollentuna kyrka.

Slåttermaskinen är tillverkad av Amish, en kristen grupp i USA och Canada, som anser att den tekniska utvecklingen gått för långt. De har fortsatt att använda hästdragna slåttermaskiner och moderniserat dem, vilket inte skett någon annanstans, efter det att traktorer började användas i jordbruket.
– Jag tror vi måste börja tänka annorlunda och inte sätta motorer på allt som behöver dragkraft. Hästarna är bra för miljön och fyller dessutom en viktig social funktion. Vart jag än kommer med dem blir folk intresserade och vill prata om dem och det vi gör, säger Tom Meurling.

Ur Kyrkporten nr 5/2018