Lyssna

Miljövecka i Sollentuna församling vecka 12

Loppis, fågelholkar som är gjorda av gamla lastpallar. Matsvinns-lunch i Fiket onsdag-fredag. Konserter i Sollentuna kyrka, "För vår jord" och på Earth Hour "Från mörker till ljus”, och vi fortsätter att be för Guds skapelse. Välkomna!

Församlingen har ett aktivt miljöarbete utifrån Svenska kyrkans färdplan för klimatet och ska diplomeras för steg 3 i miljöledningssystem under våren. Earth Hour återkommer varje år, då vi på uppdrag av WWF släcker all elbelysning mellan kl 21 och 22. I år är det den 22 mars och veckan dessförinnan, v 12, blir det miljötema på den vanliga verksamheten, men också lite extra.

Passa på att göra fynd på vår loppis i S:t Larsgården samtidigt som du gör gott genom att pengarna går till Act. Barn- och ungdomsgrupperna kommer att måla och dekorera fågelholkar som är gjorda av gamla lastpallar. Holkarna sätter vi upp på kyrkogårdarna/begravningsplatserna. Som vanligt erbjuds det matsvinns-lunch i Fiket onsdag-fredag och vi fortsätter att be för Guds skapelse.

Magister Kyrkråtta har visst uttalat sig om miljöveckan…

Fiket - ett matsvinnscafé
Fiket är en mötesplats i lugn och vilsam miljö, med möjlighet att umgås med andra. Lunch 40 kr och kaffe med dopp 15 kr. Alla barn är välkomna att leka i vår barnhörna. Behöver du laga något? Låna vår symaskin i syhörnan.
Öppettider:    
Tisdag kl. 10.00-12.00, fikabröd 
Onsdag kl. 10.00-15.00, lunch kl. 11.30-13.00 
Torsdag kl. 10.00-15.00, lunch kl. 11.30-13.00 
Fredag kl. 10.00-15.00, lunch kl. 1 1.30-13.00
Turebergskyrkan
Tfn 08-505 514 35
Sköldvägen 12B, 191 47, Sollentuna
Hitta hit

"För vår jord" 
En konsert i församlingens miljövecka med barnkören Treklangen och stråkelever från Dibber International School.
Körledare: Karl Hedbom. 
Tid: Onsdag 19/3 kl. 18.00 
Plats: Sollentuna kyrka  
Fri entré 

Earth hour-konsert “Från mörker till ljus” med Adolf Fredriks musikklasser
Klass 9D, Natalia Edvall/dirigent, Ania Proskourina/piano.
Fredrik Hamrén, präst.
Fri entré. Sticklingsloppis och matsvinns-snacks. Vi kommer släcka ner i kyrkan.
Tid: Lördag 22/3 kl. 20.00–21.00
Plats: Sollentuna kyrka

Loppis
Loppisen startar 12/3. Möjlighet att swisha eller betala med kort, pengarna går till Act:s fastekampanj 2025 
"Från dina händer till där det händer".  
Loppisen håller öppet under de tider S:t Larsgården håller öppet och fram till alla saker är sålda.
Öppettider S:t Larsgården
Måndag-Tisdag stängt
Onsdag kl. 9.00-15.00
Torsdag-Fredag kl. 9.00-15.00 (ev. minnesstund)
Lördag-Söndag stängt
Hitta till 
Prästgårdsvägen 4,
192 72 Sollentuna
Start: 12/3
Plats:
S:t Larsgården

Återvinna ljuskoppar  
Du kan lämna in dina förbrukade ljuskoppar i alla våra kyrkor.

Personalen kommer under veckan uppmanas att:

  1. Dämpa belysningen där det går.
  2. Släck efter dig varje gång du lämnar kontorsrum och andra lokaler som inte används
  3. Dra ut sladdarna till höj-och sänkbara skrivbord.
  4. Sätt datorn i viloläge när du lämnar ditt skrivbord och stäng av datorn och datorskärmen(skärmarna) när du går för dagen.
  5. För den lite mer hardcore-miljöhjälten: Prova att äta mat som inte behöver värmas i micron.