Foto: Ulla-Carin Ekblom

Så påverkar musiken - nytt nummer av "Örebro - Mitt i livet"

Nyhet Publicerad Ändrad

Vad vore vi utan musiken? Katarina Josephsson, känd Örebroprofil med musiken som bärande tema i livet, ger sitt svar i nya numret av "Örebro - Mitt i livet". Magasinet finns både som papperstidning och digital variant.

”Musiken berör och hjälper oss att utrycka det vi inte kan uttrycka i ord. Musiken talar.”

Alla kan nog skriva under på att sång och musik fyller en viktig funktion i livet, på olika sätt. För sångerskan, programledaren och läraren Katarina Josephsson är det en verklighet i många olika sammanhang. I nya numret av ”Örebro - Mitt i livet” berättar hon om vad musiken betyder för henne.

Möt också Mosjökören som ser hur sången ger en kick!

Läs också om

”Örebro – Mitt i livet” landar i brevlådorna i Örebro pastorat under vecka 47. Den går också att läsa digitalt här på webben. Klicka på tidningens omslag här nedan för att komma till senaste numret.

Foto: Ulla-Carin Ekblom - Till tidningen.