Meny

Bibbi letar drakar och odjur

I sommar ska Bibbi leta drakar och odjur i kyrkorna på Öland och i Växjö stifts kyrkor. Häng med du också!

Drakrunda - leta efter drakar och odjur i kyrkorna

Drakrundan är del i ett stort projekt om metallföremål, med syfte att uppmuntra till besök i kyrkan och på kyrkogården men framförallt till att verkligen titta och upptäcka nya detaljer!

41 kyrkor är med i Drakrundan och i sommarkyrkobroschyren är alla kyrkor som är med märkta med en liten draksymbol. Symbolen föreställer en gravvård som finns på kyrkogården i Fryele. Kan du hitta odjuren under ditt besök? Förutsättningarna kring sommaröppna kyrkor ser väldigt olika ut från kyrka till kyrka. Vissa är öppna för enskilda besök och andra är bemannade. 

Här finns ett målarhäfte med drakar och odjur att skriva ut.

Tagga gärna dina bilder i sociala medier med #drakrunda #svenskakyrkan