Knäppta händer som vilar på en Bibel.
Foto: Flickr

S:t Petri bibelstudiegrupp

I höst startar S:t Petri bibelstudiegrupp, en ny grupp som träffas varannan tisdag. Tillsammans läser vi bibelns berättelser, lyssnar till fördjupande undervisning och samtalar om vad texterna kan betyda för oss idag. Alla är välkomna oavsett förkunskaper.

Upptäck Bibeln

Tillsammans läser vi bibelns berättelser, lyssnar till fördjupande undervisning och samtalar om vad texterna kan betyda för oss idag.

Bibeln är en otrolig samling av berättelser, poesi och visdom som läses, tolkas och inspirerar människor över hela världen. I hjärtat av den bibliska historien finns berättelsen om Jesus från Nasaret. I S:t Petri bibelstudiegrupp börjar vi hösten 2021 att läsa Lukasevangeliet.

Du är välkommen oavsett förkunskaper

Alla är välkomna att delta oavsett om du är en van bibelläsare eller helt enkelt är nyfiken på vad som egentligen står i bibeln. I S:t Petri bibelstudiegrupp bejakar vi en inkluderande förståelse av den kristna tron.

Praktisk information

När: Tisdagar kl. 18 (varannan vecka)
Var: S:t Petri Kammare på Göran Olsgatan 1, mittemot S:t Petri kyrka
Terminsstart: 21 september
Kontakt och anmälan: Tobias Berg, bibelstudieledare
Gå med i Facebookgruppen för regelbunden information.

Kontakt

Tobias Berg

Tobias Berg

Svenska kyrkan Malmö

Präst, S:t Petri kyrka