Samtal om konstverket Paradiset del 2: Ormen i Paradiset

Publicerad

Den andra delen av samtalsserien kring det omdebatterade konstverket Paradiset av Elisabeth Ohlson, går under namnet ”Ormen i Paradiset”. Här lägger samtalspanelen bland annat fokus på hur man kan förstå människan bättre genom fördjupning i begreppen ont och gott.

Samtalsserien Paradiset

Konstverket Paradiset hängdes upp i en av Malmös centrala kyrkor för några år sedan och satte igång en het debatt som bland annat handlade om att tavlan skulle vara teologisk tveksam. Tavlan togs ned – men vad hände sedan? 

Hur kan konsten befria och vara till hjälp i synen på människan, synen på mångfaldens rikedom och vår möjlighet att leva tillsammans med våra olikheter i vår stad? 

Kyrkoherde Gunilla Hallonsten har initierat denna samtalsserie som ger möjlighet till fördjupande samtal tillsammans med spännande tänkare om konsten, människosynen, mångfalden och våra gudomliga olikheter. Projektet vill återinbjuda konstverket Paradiset till Svenska kyrkan Malmö. 

Samtalet den 11 september klockan 16 i S:t Petri kyrka går under rubriken ”Ormen i Paradiset” och vi ska särskilt fokusera synen på ont och gott och hur vi kan förstå människan utifrån dessa begrepp.

Medverkande: 

Petra Carlsson, professor i systematisk teologi (medverkar genom filmklipp)
Lars Gårdfeldt, präst och författare
Gunilla Hallonsten, kyrkoherde
Albin Tanke, samtalsledare och präst
Adrian Repka, projektledare Sensus
Carl Adam Landström, organist, improviserar och tolkar samtalet genom musik

Läs om och titta på inspelat material från första delen av samtalen kring konstverket här: Med paradiset för ögonen

Inspelat samtal: Med Paradiset för ögonen

Under Malmö Pride 7 juli 2022 hölls ett samtal i S:t Petri kyrka om Elisabeth Ohlsons konstverk Paradiset. På Svenska kyrkan Malmös Youtubekanal kan du se samtalet.