Närbild på en pelare i kryptan. I bakgrunden syns ett fönster, solen strålar in.
Foto: Kristina Strand Larsson

Nyskrivet bokverk om Lunds domkyrkas historia

Nyhet Publicerad Ändrad

Nu släpper vi två av volymerna i det stora bokverk som ges ut med anledning av 900-årsjubiléet.

Firandet av kryptans 900 år innehåller också en beskrivning av Domkyrkans förflutna. Ett hundratal forskare har varit aktiva i sökande efter kyrkans historia. Under året utkommer resultatet: Lunds domkyrkas historia i åtta band.

Den 1 juli kommer de två första böckerna. De handlar om tiden från reformationen till nu: Lunds domkyrka: Nya tiden –byggnaden och arkitekterna samt Lunds domkyrka: Nya tiden – katedralen i samhället. Professor Martin Berntson berättar om reformationens konsekvenser i Domkyrkan och docent Henrik Ranby om starten på 1800-talets restaureringar.

När: Lördag 1 juli
Tid: Kl 14.30
Var: Stadshallen (hörnan mot Botulfsplatsen). 

Välkomna!