Foto: John Fahlnaes

Vilken härlig konfirmation!

Vilken härlig konfirmationssöndag det blev på strandängarna vid Gröen och det var otroligt roligt att se så många familjemedlemmar delta i konfirmandernas stora dag.

I år delade vi upp vår stora konfirmation i två grupper för att kunna hålla oss till Folkhälsomyndighetens riktlinjer. Men i Landvetter Härryda pastorat har vi så många härliga konfirmander (i år var det 100 ungdomar som deltog i konfirmationen) att det gott och väl räckte för att fylla scenen två gånger om.

Musikalisk gästartist var William Segerdahl, som bland annat sjöng "Hallelujah" tillsammans med konfirmanderna. Till och med vädret var på vår sida och först den allra sista stunden byttes det fina solskenet mot ett rejält sommarregn.

Ett jättetack till alla er som kom, till alla konfirmander och till alla som hjälpte till att göra den här dagen så fin och lyckad. Och till alla er nykonfirmerade: välkomna tillbaka i höst som assistenter! Vi ses!