Foto: Camilla Börjesson

Konstverket "Skummisar" invigt!

Nyhet Publicerad

Vilken härlig dag det blev när det nya konstverket "Skummisar" invigdes fredagen den 24 maj  i centrala Landvetter. Konstnären Klara Bertilsson, ungdomar från kulturhusets öppna ateljé samt barn från Duvans fritids har med samlad kreativitet skapat ett fint och glatt konstverk på en av Härryda Energis elnätsstationer. 

Vid invigningen deltog representanter för Härryda kommun, Härryda Energi, Svenska kyrkan och ungdomar och barn som varit delaktiga i detta spännande projekt. 

Nu hänger skisser, teckningar och färgtester uppe i en utställning på Landvetters kulturhus. Utställningen hänger i fönstren ut mot torget och kommer att hänga där hela sommaren. 

Nu hänger skisser, teckningar och färgtester uppe i en utställning på Landvetters kulturhus. Utställningen hänger i fönstren ut mot torget och kommer att hänga där hela sommaren. Foto: Camilla Börjesson

Under invigningen bjöds vi på saft, tablettaskar och skummisar och våra elever fick alla ballonger som blev över. Det blev en trevlig tillställning där Duvans elever bidrog till den goda stämningen genom att framföra ett medley av låtarna "Okända djur", "Idas sommarvisa" och "Sommarsången" (Pippis sommarsång). Vi valde de delar som handlar om insekter så att det skulle passa temat. 😀

På Härryda kommuns hemsida kan du läsa ett reportage om invigningen.

Under invigningen bjöds vi på saft, tablettaskar och skummisar och våra elever fick alla ballonger som blev över.
Vilken härlig dag det blev när det nya konstverket "Skummisar" invigdes fredagen den 24 maj i centrala Landvetter. Konstnären Klara Bertilsson, ungdomar från kulturhusets öppna ateljé samt barn från Duvans fritids har med samlad kreativitet skapat ett fint och glatt konstverk på en av Härryda Energis elnätsstationer. Foto: John Fahlnaes