Vecka 41
Att se livet med en fjärils ögon
För någon vecka sedan kom jag in i Harplinge kyrka för att ställa i ordning inför ett konfirmandpass. Ungdomarna skulle ge sig på ut på en vandring där de genom att utföra olika uppdrag fick chansen att bekanta sig mer med kyrkorummet. Av en händelse tittade jag ner på golvet i mittgången, och fick då syn på något som rörde sig. Jag hukade mig ner för att undersöka det närmare, och insåg att det var en liten fjäril som hade irrat sig in i kyrkan, lite trött och vimmelkantig men från vad jag kunde avgöra helt oskadd. Med hjälp av kepsen som jag hade tagit av mig när jag steg genom kyrkporten lyckades jag plocka upp den lilla insekten för att bära ut den, och den följde med lugnt och beskedligt. Den hade sina vingar hoplagda på ryggen, med mönster och färgsättning som hade fått den att smälta in på en trädstam; en gråbrun, knottrig textur som gav den lilla varelsen ett hårt utseende. Men så, medan den stegade runt och utforskade insidan av min keps, slog den plötsligt upp vingarna, och ett vackert mönster blev synligt. Vingarna var djupröda, kantade med gult och brunt, och i dess mönster syntes två par ögon, ett par blå och ett par gula. Vad jag hade tagit för en liten grå nattfjäril var egentligen en praktfull aglais io, i vardagligt språk känd som påfågelöga. Jag vet inte om uppvisningen var ett försök att skrämma bort mig, eller om den helt enkelt hade insett att jag inte var ett hot för den, men något hade fått fjärilen att inte längre försöka gömma sig. Den ville synas.
Jag tänker mig att vi människor inte allt för sällan är likadana som den där fjärilen. Vi väljer att inte sticka ut, inte väcka uppmärksamhet, inte göra oss till måltavlor. Vi viker in våra färger i ett grått hölje och smälter in i vår omgivning. För vad skulle hände om vi breder ut våra vingar, visar på våra sanna färger, och det skulle väcka anstöt hos någon? För att använda en annan bild så finns det i Japan, ett land med ett utpräglat ideal av konformitet, ett ordspråk som lyder ”Deru kugi wa utareru”, och betyder ”den spik som sticker ut blir nerhamrad”. Det gäller inte minst för den som har en tro. Vågar jag verkligen stå upp för mitt val att sätta min tillit till något som är större än vad jag själv kan fatta när det finns så många, så högljudda, personer som bara väntar på att berätta hur fel jag har? Kanske är det säkrare för mig att jag gör som fjärilen, fladdrar in i kyrkan och fäller vingarna över mig, så att jag kan gömma mig i min egen trygga bubbla. Men vad vore det egentligen för tillvaro? Kommer inte jag, precis som fjärilen, till slut bara krypa ihop i ett hörn och självdö om jag aldrig får komma ut i den friska luften?
Jag gick ut på kyrktrappan och hittade en blomma som jag fick fjärilen att sätta sig på. Efter att ha suttit där ett tag, med snabeln nyfiket farande fram och tillbaka över blombladen i jakt på näring, bredde den ut vingarna igen och flaxade iväg. Varken jag eller fjärilen visste nog vart den skulle ta vägen eller vad den skulle hitta där, men nu hade den i alla fall fått möjligheten att göra något mer än att bara gömma sig. Dess färger kommer nu kunna bringa glädje till andra, precis som de hade gjort till mig, och kanske kommer fjärilen pollinera blommor som gör vårt vackra landskap ännu vackrare när våren kommer. Det blev en tydlig symbolik för mig: en tro som håller sig inlåst på sin egen kammare förtvinar och tynar bort, men en tro som ges utrymme att visa upp sig och bäras ut i världen på trygga vindar kan ge hopp och inspiration till andra. Må vi alla därför göra samma insikt som den lilla fjärilen i Harplinge kyrka: även om det blåser kalla vindar och världen höljs i dunkel finns det fortfarande tid att låta vingarna veckla ut sig, njuta av din egen färgglans, och låta vindarna bära dig ut på nya äventyr.
”So don’t be afraid to let them show,
your true colors are beautiful like a rainbow”
Fredrik Erlandsson