Flera onsdagskvällar under högsommarveckorna och ända in i hösten bjuder vi in till varierade musikkvällar med andakt, där trubadurer, jazzmusiker, klassiska solister och många andra turas om att bjuda på unika program.

Sommarens program

(med reservation för ändringar)

8 juli: Från folkmusik till feelgood-jazz

Njut av både folkmusik på nyckelharpa och fiol och ljuvliga jazzklassiker med sång och piano under en och samma konsert! Vi lutar oss tillbaka och förförs när Tove Hultman-Boye och Martin Soudah bjuder på sitt varierade sommarprogram. 

22 juli: Gustav och Ramona Jannert-Telcian
Denna kväll bjuder Gustav Jannert-Telcian och Ramona Jannert-Telcian på musik för violin och piano. Vi får njuta av den gudomligt vackra A-dursonaten för violin och piano av Cesar Franck, såväl som nordisk och rumänsk musik. Duon bor till vardags i byn Vechea i Rumänien och har spelat tillsammans sedan sommaren 2006, i Sverige och runt om i Europa. Ramona kommer från Rumänien och har studerat violin i Cluj-Napoca, Rumänien, samt i Basel, Schweiz. Gustav kommer från Falköping, har studerat diplomutbildning i orgel i Göteborg, tidig musik i Basel, med en master i piano.

29 juli: Saga Solöga, experimentell naturpop
Häftiga organiska och liveinspelade naturljud vävs ihop till ljudlandskap med folkvisor och Saga Solögas egna låtar. Följ med i lekfulla och tänkvärda toner sprungna ur kärleken till naturen och frågor kring kärlek. Änglasång, fiolstamp, gitarrklang, dragspelstoner och publikfrieri när sommaren är som bäst.

5 augusti: Jan Daniels, pianoafton 
Den unge stjärnpianisten Jan Daniels sätter sig vid flygeln och bjuder på ett program med pianomusik från 1700- till 1900-tal. Från prestigefulla Hochschule für Musik i Karlsruhe där han studerar sin master för Denys Proshayev intar Jan nu den svenska sommarkvällen med sina toner. 

19 augusti: Pilgrimage Per Anders Nilsson och Johannes Landgren
Sveriges musikakademiska storheter Per Anders Nilsson, saxofon, och Johannes Landgren, orgel, bjuder på sin svit Pilgrimage, med musik som utgår från pilgrimens sju ledord.

2 september: Mitt grannskap
Norske Christian Stejskal är berättare, violinist och fotograf, med en nästan osannolik historia att berätta. Han bjuder oss på multimedia-föreställning Mitt nabolag (Mitt grannskap). Det är berättelsen om en  pilgrimsresa till fots från Wien, via Jerusalem, till den heliga staden Aksum i norra Etiopien. Under vägen mötte han Zabaleenerna, Kairos kristna inofficiella sophämtare i stadsdelen som kallas ”Garbage City” och flyttade in i Sopstaden, samtidigt som han fick arbete som violinist vid operan i Kairo. Under fem år dokumenterade han livet i Sopstaden med kamera och penna. I föreställningen tar han publiken med på en personlig och visuell resa. Berättelserna ackompanjeras av fotografier samt arabisk och egenkomponerad musik på violin. Föreställningen handlar om revolution, grisar, sopor, vänskap och kärlek. 


Varmt välkomna till Funäsdalens kyrka!

Åsa Maria Hermansson

Kyrkomusiker, Hedebygdens församling, Tännäs-Ljusnedals församling, Härjedalens pastorat