Järstads kyrka, inventarier
Altartavla
Altartavlan i Järstads kyrka ingick ursprungligen i en minnestavla över domaren Olof Jönson och Ingrid Pehrsdotter i Ullevi. Altartavlan föreställer korsfästelsen, med Maria till vänster och Johannes till höger. Vid korsets fot syns Magdalena knäböja. Tavlan är målad av Nathanael Werwing Helsing år 1700.
Predikstol
Predikstolen tillverkades år 1763 av snickaren Maximilian Blomberg i Harstad. Predikstolar blev vanliga i kyrkorna under reformationen då predikan lyftes fram som en viktigt del i liturgin och kyrkorummet som en plats för predikan.
Dopfunt
Dopfunten är från 1200-talet men har en ny fot och är placerad vid triumfbågen. Här stod tidigare en kamin kring sekelskiftet 1900.
Madonna med barnet
I Järstads kyrka finns medeltida skulpturer. Den äldsta är skuren i björk och föreställer den sittande Madonnan med barnet. Den är tillverkad vid 1200-talets mitt eller första hälft och anses ha koppling till de fransk-cisterciensiska madonnor som finns i Sverige.
Här finns ytterligare en skulptur som föreställer ett kvinnligt helgon och tillverkat i mitten av 1400 talet av en regional verkstad.