Kontakta Kyrkogårdsförvaltningen

0122-857 00 (knappval 2) - mån-tis, tors-fre 10.00-12.00

KYRKOGÅRDSADMINISTRATION
Vi svarar på frågor om gravsättning, gravrätt, gravanordningar och gravskötsel samt bokar borgerliga begravningar i förvaltningens lokaler. 

Vill du besöka någon av församlingens kyrkor? Kontakta församlingsexpeditionen, telefon 0122-857 00 (knappval 1)

Telefon: 0122-857 00 (måndag-tisdag, torsdag-fredag 10.00-12.00)
E-post: finspang.kyrkogard@svenskakyrkan.se

Postadress
S:ta Marias väg 1, 612 92 Finspång

Besöksadress
S:ta Marias väg 1, 612 92 Finspång (Vid Risinge kyrkogård)
Hitta till oss.

Inför ditt besök
Kontakta oss gärna i förväg för att säkerställa att det finns personal på plats. 

Avvikande öppettider 2022
Torsdag 6/1 (Trettondagen) - STÄNGT
Fredag 15/4 (Långfredag) - STÄNGT
Måndag18/4 (Annandag påsk) - STÄNGT
Torsdag 26/5 (Kristi himmelsfärdsdag) - STÄNGT
Måndag 6/6 (Nationaldagen) - STÄNGT
Fredag 24/6 (Midsommarafton) - STÄNGT
Måndag 26/9 - Stängt pga. fortbildning
Tisdag 27/9 - Stängt pga. fortbildning
Onsdag 28/9 - Växeln öppen 10.00-12.00 (istället för 26-27/9)
Onsdag 16/11 - Växeln öppen 10.00-12.00 (istället för 17-18/11)
Torsdag 17/11 - Stängt pga. fortbildning
Fredag 18/11 - Stängt pga. fortbildning
Måndag 26/12 (Annandag jul) - STÄNGT

Kyrkogårdsexpeditionen ligger vid Risinge kyrkogård.

ARBETSLEDARE 

Kontakta arbetsledaren om du har frågor angående arbeten på kyrkogården eller vill boka en tid för upplåtelse av en ny gravplats.

Zarah Hellsten 0122-857 18
E-post: zarah.hellsten@svenskakyrkan.se
Risinge, S:ta Maria

Niklas Vakili 0122-210 59
E-post: niklas.vakili@svenskakyrkan.se
Hällestad, Regna, Rejmyre, Skedevi

KYRKOGÅRDSPERSONAL

Conny Norwald 0122-44 47 57
E-post: conny.norwald@svenskakyrkan.se

Hans Gunnarsson 0122-44 48 37
E-post: Hans.Gunnarsson@svenskakyrkan.se
Anläggning, samtliga kyrkogårdar

Helena Johansson 0122-44 48 48
E-Post: helena.johansson6@svenskakyrkan.se

Jane Ljung 0122-44 48 45
E-post: jane.ljung@svenskakyrkan.se

John Axelsson 0122-44 47 59
E-post: john.axelsson@svenskakyrkan.se

Lars Svensson 0122-44 48 46
E-post: lars.svensson@svenskakyrkan.se

Nathalie Falkenberg 0122-44 47 54
E-post: nathalie.falkenberg@svenskakyrkan.se

Sara Magnusson 0122-501 61
E-post: sara.magnusson@svenskakyrkan.se