Kontakta Kyrkogårdsförvaltningen

0122-857 25 (mån-tis, tors-fre 10.00-12.00)

KYRKOGÅRDSADMINISTRATION
Vi svarar på frågor om gravsättning, gravrätt, gravanordningar och gravskötsel samt bokar borgerliga begravningar i förvaltningens lokaler. 

Vill du besöka någon av församlingens kyrkor? Kontakta församlingsexpeditionen, telefon 0122-857 00 (knappval 1)

Telefon: 0122-857 25 (måndag-tisdag, torsdag-fredag 10.00-12.00)
E-post: finspang.kyrkogard@svenskakyrkan.se

Förvaltningsassistenter
Monica Vestberg
Anna Tranquist

OBS! Ny post- och besöksadress under ca. 1 års tid pga ombyggnation.
Expeditionen på Risinge kyrkogård är inte öppen för besök.

Postadress
Glasbruksvägen 21, 612 71 REJMYRE

Besöksadress
Apoteksvägen 1, 612 71 REJMYRE (Rejmyre församlingshem)
Måndag-tisdag, torsdag-fredag 10.00-12.00

Inför ditt besök
Kontakta oss gärna i förväg för att säkerställa att det finns personal på plats. 

Avvikande öppettider på kyrkogårdsexpeditionen 2024
6-7/2 - Stängt för besök pga fortbildning
29/3-1/4 (Påsk) - Stängt
2/4 - Stängt för besök pga fortbildning
9/5 (Kristi himmelsfärds dag) - Stängt
16/5 - Stängt pga fortbildning. Istället har vi öppet onsdag 15/5.
6/6 (Sveriges nationaldag) - Stängt
21/6 (Midsommarafton) - Stängt
24/6 - 19/7 - Stängt för besök. Vi nås endast på telefon.
12/9 - Stängt pga fortbildning. Istället har vi öppet onsdag 11/9.
21-22/11 - Stängt pga fortbildning.
12/12 - Stängt pga fortbildning. Istället har vi öppet onsdag 11/12.
24-26/12 (Jul) - Stängt
31/12-1/1 (Nyår) - Stängt

ARBETSLEDARE 

Kontakta arbetsledaren om du har frågor angående arbeten på kyrkogården eller vill boka en tid för upplåtelse av en ny gravplats.

Zarah Hellsten 0122-857 18
E-post: zarah.hellsten@svenskakyrkan.se
Risinge, S:ta Maria

Niklas Vakili 0122-210 59
E-post: niklas.vakili@svenskakyrkan.se
Hällestad, Regna, Rejmyre, Skedevi

KYRKOGÅRDSPERSONAL

Conny Norwald 0122-44 47 57
E-post: conny.norwald@svenskakyrkan.se

Hans Gunnarsson 0122-44 48 37
E-post: Hans.Gunnarsson@svenskakyrkan.se
Anläggning, samtliga kyrkogårdar

Helena Johansson 0122-44 48 48
E-Post: helena.johansson6@svenskakyrkan.se

Jane Hägg 0122-44 48 45
E-post: jane.ljung@svenskakyrkan.se

John Axelsson 0122-44 47 59
E-post: john.axelsson@svenskakyrkan.se

Lars Svensson 0122-44 48 46
E-post: lars.svensson@svenskakyrkan.se

Mikael Karlsson 0122-857 11
E-post: mikael.karlsson76@svenskakyrkan.se

Nathalie Falkenberg 0122-44 47 54
E-post: nathalie.falkenberg@svenskakyrkan.se