Kontakta Kyrkogårdsförvaltningen

0122-857 00 (knappval 2) - Måndag, tisdag, torsdag, fredag 8.30-12.00, (onsdagar stängt)

MED ANLEDNING AV COVID-19
INFORMATION TILL DIG SOM BESÖKER KYRKOGÅRDSEXPEDITIONEN

För att vi som arbetar med samhällsviktig verksamhet inte ska utsättas för Coronaviruset (Covid-19) har vi följande önskemål:

  • Telefon och besökstid, mån-tis, tors-fre 8.30-12.00.
    Bokning av gravsättning, tidsbokning för visning av gravplats samt beställning av gravskötsel m.m. görs i första hand via telefon 0122-857 00 (välj kyrkogårdsexpeditionen).
    Det går bra att boka tid utöver dessa tider, då möter vi upp utanför expeditionen.,  
  • Blanketter/post till kyrkogårdsexpeditionen kan lämnas i den vita brevlådan till vänster (utanför handikapptoaletten).
  • Har du bokat tid för att välja en gravplats eller visa/lämna en gravsten? Vänta utanför så kommer personal ut och möter dig.

Tack för din förståelse!

KYRKOGÅRDSADMINISTRATION
Vi svarar på frågor om gravsättning, gravrätt, gravanordningar, gravvisning, gravvårdar som av säkerhetsskäl säkrats m.m.

Telefon: 0122-857 00 (mån-tis, tors-fre 8.30-12.00)
E-post: finspang.kyrkogard@svenskakyrkan.se

Särskilda öppettider
28/12 - Expeditionen öppnar kl. 10.15
30/12-3/1 - STÄNGT
Tisdag 5/1 - kl. 8.30-12.00
6/1 - STÄNGT

Postadress
S:ta Marias väg 1, 612 92 Finspång

Besöksadress
S:ta Marias väg 1, 612 92 Finspång (Vid Risinge kyrkogård)
Hitta till oss.

Inför ditt besök
Om du ska besöka oss för att välja ut en gravplats, visa en natursten eller har något annat ärende är det bra om du ringer och bokar in besöket i förväg för att säkerställa att det finns personal på plats.

Kyrkogårdsexpeditionen ligger vid Risinge kyrkogård.

ARBETSLEDARE 

Regna, Skedevi, Rejmyre kyrkogårdar
Anders Granath 0122-44 47 54, 076-677 68 28
E-post: anders.granath@svenskakyrkan.se

Risinge, S:ta Maria, Hällestads kyrkogårdar
Zarah Hellsten 0122-857 18
E-post: zarah.hellsten@svenskakyrkan.se

KYRKOGÅRDSPERSONAL

Hällestads kyrkogård
Niklas Vakili 0122-210 59
E-post: niklas.vakili@svenskakyrkan.se

Conny Norwald 0122-857 15
E-post: conny.norwald@svenskakyrkan.se

Rejmyre och Regna kyrkogårdar
Lisa Malm 0122-44 48 32
E-post: lisa.malm@svenskakyrkan.se

Risinge och St:a Maria kyrkogårdar
Helena Johansson 0122-44 48 48
E-Post: helena.m.johansson@svenskakyrkan.se

Hans Gunnarsson 0122-44 48 37 (anläggning)

Lars Svensson 0122-44 48 46
E-post: lars.a.svensson@svenskakyrkan.se

Sara Magnusson 0122-501 61
E-post: sara.magnusson@svenskakyrkan.se

Skedevi kyrkogård
Jane Ljung 0122-44 48 45
E-post: jane.ljung@svenskakyrkan.se

BEGRAVNINGSOMBUD

Ebbe Ericsson
011-604 65
0730-54 86 77
E-post ebbe.ericsson@telia.com

Läs mer om begravningsombudet här