Kontakta Kyrkogårdsförvaltningen

0122-857 00 (knappval 2) - mån-tis, tors-fre 10.00-12.00

MED ANLEDNING AV COVID-19
INFORMATION TILL DIG SOM BESÖKER KYRKOGÅRDSEXPEDITIONEN

För att vi som arbetar med samhällsviktig verksamhet inte ska utsättas för Coronaviruset (Covid-19) har vi följande önskemål:

  • Vi tar enbart emot bokade besök. Vi träffas då utomhus.
  • Telefontid, mån-tis, tors-fre 10.00-12.00.
    Bokning av gravsättning samt beställning av gravskötsel m.m. görs via telefon 0122-857 00 (välj kyrkogårdsexpeditionen).
  • Blanketter/post till kyrkogårdsexpeditionen kan lämnas i den vita brevlådan till vänster (utanför handikapptoaletten).

Tack för din förståelse!

KYRKOGÅRDSADMINISTRATION
Vi svarar på frågor om gravsättning, gravrätt, gravanordningar och gravskötsel samt bokar borgerliga begravningar i förvaltningens lokaler.

Vill du besöka någon av församlingens kyrkor? Kontakta församlingsexpeditionen, telefon 0122-857 00 (knappval 1)

Telefon: 0122-857 00 (måndag-tisdag, torsdag-fredag 10.00-12.00)
E-post: finspang.kyrkogard@svenskakyrkan.se

Postadress
S:ta Marias väg 1, 612 92 Finspång

Besöksadress
S:ta Marias väg 1, 612 92 Finspång (Vid Risinge kyrkogård)
Hitta till oss.

Inför ditt besök
Vi tar enbart emot bokade besök. Vi träffas då utomhus.

Avvikande öppettider
Torsdag 13/5 (Kristi himmelsfärdsdag) - STÄNGT
Fredag 25/6 (Midsommarafton) - STÄNGT
Onsdag 15/9 - Ingen personal på kyrkogårdarna eller expeditionen kl. 7.00-13.00 pga fortbildning.
Torsdag 16/9 - Ingen personal på kyrkogårdarna eller expeditionen kl. 7.00-16.00 pga fortbildning.
Fredag 24/12 (Julafton) - STÄNGT
Fredag 31/12 (Nyårsafton) - STÄNGT

Kyrkogårdsexpeditionen ligger vid Risinge kyrkogård.

ARBETSLEDARE 

Kontakta arbetsledaren om du har frågor angående arbeten på kyrkogården eller vill boka en tid för upplåtelse av en ny gravplats.

Zarah Hellsten 0122-857 18
E-post: zarah.hellsten@svenskakyrkan.se 
Risinge, S:ta Maria

Niklas Vakili 0122-210 59
E-post: niklas.vakili@svenskakyrkan.se
Hällestad, Regna, Rejmyre, Skedevi

KYRKOGÅRDSPERSONAL

Conny Norwald 0122-44 47 57
E-post: conny.norwald@svenskakyrkan.se
Hällestad, Regna

Hans Gunnarsson 0122-44 48 37
E-post: Hans.Gunnarsson@svenskakyrkan.se
Anläggning, samtliga kyrkogårdar

Helena Johansson 0122-44 48 48
E-Post: helena.m.johansson@svenskakyrkan.se
Rejmyre, Skedevi

Jane Ljung 0122-44 48 45
E-post: jane.ljung@svenskakyrkan.se
Risinge

Lars Svensson 0122-44 48 46
E-post: lars.a.svensson@svenskakyrkan.se
Risinge

Sara Magnusson 0122-501 61
E-post: sara.magnusson@svenskakyrkan.se
Risinge