Postludium 3 maj

Nyhet Publicerad Ändrad

"Det finns en väg till himmelen”. Organist Torbjörn Widfeldt spelar veckans postludium på orgeln i Bollebygds kyrka inför fjärde söndagen i påsktiden med temat "Vägen till livet".

3 maj: Det finns en väg till himmelen

Då och då ställs vi människor inför vägval, där vi anar att bekvämaste alternativet inte alltid är det bästa. I Bergspredikan formuleras denna svårighet än mer drastiskt: ”Den port är trång och den väg är smal som leder till livet, och det är få som finner den” (Matt 7:14). Just ”Vägen till livet” står som tema kommande söndag, den fjärde i påsktiden. En passande psalm skulle då kunna vara nr. 303 ”Det finns en väg till himmelen”. Melodin anses vara en folkvisa från Sköldinge i Katrineholms kommun, och texten är skriven av den folkkäre och mycket produktive poeten Bo Setterlind (1923-1991), som i psalmboken finns representerad med inte mindre än tio psalmer.

Det finns en väg till himmelen,
en väg till Guds Jerusalem,
den börjar här, den börjar nu,
var än den går, den går till Gud.

 (Sv. Ps. 303 vers 4) 

Du kan också se postludiet direkt via Youtube.