Postludium 26 juni

Nyhet Publicerad

”Wie lieblich sind deine Wohnungen”. Bollebygds kyrkokör sjunger veckans postludium. På midsommardagen 26 juni är kyrkoårets tema ”Skapelsen”.

Midsommardagen 26 juni: ”Wie lieblich sind deine Wohnungen” ur ”Ein deutsches Requiem” op.45

I midsommartid gläds vi åt naturen i full blomning och allt överflöd av skönhet i skapelsen. ”Skapelsen” är också temat för midsommardagens texter, där bland annat skapelseberättelsen från 1 Mosebokens första kapitel återfinns.

I 84 psaltarpsalmen uttrycker psalmisten en stark beundran och längtan till Herrens boningar, vilka vi ibland anar i naturens skönhet.

För Johannes Brahms, liksom för flera andra tonsättare, blev en förälders bortgång en kallelse att komponera ett requiem. Han ville dock inte använda de ordinarie latinska texterna som tillhörde ”Missa pro defunctis” (mässa för de hädangångna), utan sammanställde egna valda bibeltexter på tyska till ett ”tyskt requiem”, bl a just 84 psaltarpsalmen, vilken placerades som sats fyra.

Hur ljuvliga är inte dina boningar, Herre Sebaot!
Min själ längtar och trängtar efter Herrens gårdar
Min kropp och min själ jublar mot levande Gud
Saliga är de som bor i ditt hus, de lovar dig oupphörligen
(Psaltaren 84:2-3, 5)

Körstämmorna är inspelade med 1-2 röster åt gången, vilka därefter sammanställts i ett digitalt ljudprogram. Orkesterinstrumenten är samplade ljud från Garritan Personal Orchestra sound library.