Postludium 2 maj

Nyhet Publicerad

”Den blida vår är inne”. Torbjörn Widfeldt och Eva Hell Widfeldt framför veckans postludium. På söndagen 2 maj är kyrkoårets tema ”Att växa i tro”.

2 maj, femte söndagen i påsktiden: ”Den blida vår är inne”

Sång för trestämmig blandad kör och piano. Text: Wallin/Frostenson (Sv. Ps. 197), musik: T. Widfeldt.

Femte söndagen i påsktiden har temat ”Att växa i tro”. Vid denna tiden på året gläds vi åt den annalkande våren, och hoppas att Guds skaparkraft även ska gripa in i våra liv. I dagens psaltarpsalm står det:

”Sjung till Herrens ära, sjung en ny sång,
ty han har gjort underbara ting.
Han vann seger med sin starka hand, med sin heliga arm”
(ur Psaltaren 98)

 En psalmtext som anknyter till detta är Sv. Ps. 197 ”Den blida vår är inne”, där slutet på tredje versen lyder ”och ur vårt inre strömmar en lovsång, Gud, till dig”.

I Psalmboken har denna psalm samma melodi som ”Den blomstertid nu kommer” (Sv. Ps. 199). Här en nytonsättning för blandad trestämmig kör och piano, där alla stämmor först unisont presenterar ett hoppfyllt motiv inlett med en uppåtgående stor sext. Därefter sjunger baryton- respektive altstämman varsitt eget kortare parti, varefter sopranstämman träder in tillsammans med alten, så småningom även ihop med den anslutande barytonstämman, ledandes fram till en avslutande klimax i full trestämmighet.