Postludium 19 april

Nyhet Publicerad Ändrad

”Var jag går i skogar berg och dalar”. Organist Torbjörn Widfeldt spelar veckans postludium på orgeln i Bollebygds kyrka. Söndagens tema är ”Påskens vittnen”.

19 april: Var jag går i skogar, berg och dalar

Psalm 251 av Carl Olof Rosenius från 1847 vinner ofta omröstningar om populäraste psalm. Här en bearbetning av organist Torbjörn Widfeldt på orgeln i Bollebygds kyrka. I kommande söndags (2 i påsktiden) evangelium hör vi om lärjungen Tomas, som inte kunde tro att Jesus hade uppstått innan han fick se och känna på spikhålen i Jesu händer. Denna händelse är omskriven i tredje versen i denna psalm:

När på Tomas Segerfursten tänker, ser att tyngd och tvivlande han går,
skyndar han och honom nåden skänker att få se och röra vid hans sår.
Tomas, rörd av Jesu varma hjärta, övervunnen av hans marterskrud,
ropar, fylld av fröjd och kärlekssmärta: O min Herre och min Gud!

Du kan också se postludiet direkt via Youtube.