Postludium 13 maj

Nyhet Publicerad

”Nu måste jag gå hem”. Bollebygds barnkör och Torbjörn Widfeldt sjunger veckans postludium. På Kristi himmelsfärds dag 13 maj är kyrkoårets tema ”Herre över allting”.

Kristi himmelsfärds dag: ”Nu måste jag gå hem”

Efter att Jesus hade uppstått på påskdagen visade han sig flera gånger för lärjungarna. Förutom att uppmana dem att tro att han verkligen hade uppstått och att se hur allt fanns förutspått i skriften, talar han också om framtiden: att han snart ska lämna dem igen för att gå till Fadern, vilket gör lärjungarna mycket sorgsna. Jesus förklarar då att hans tillbakaträdande är en förutsättning för att ge plats åt Den helige Ande, Hjälparen, som snart ska göra entré.

Dessa händelser var noggrant tidsbestämda: Kristi himmelsfärds dag infaller på 40:e dagen efter påskdagen, och Den helige Andes utgjutande (pingstdagen) på 50:e dagen (på grekiska ”pentecoste”, vilket betyder ”50:e”).

Här en fri tolkning av texten från Johannesevangeliet i form av en dialogsång, där Barnkören ikläder sig rollen som lärjungarna och körledaren som Jesus, där replikskiftena innefattar frågor, svar och reaktioner:

Nu måste jag gå hem  - Vart då, vart då?
till min Far i himmelen - Varför då, varför då?
för att nå'n annan ska komma till er - Vem då?
han heter Hjälparen - Hjälparen?
Ja, han kallas faktiskt så! - Varför då, varför då?
för han hjälper oss förstå  - Förstå vad då?
vad som är rätt, och så vad som är fel - Varför då?
för att vi i Guds rike ska få del! 

Men när du säger så: - Säger vad då?
att du ska ifrån oss gå  - Hur känner ni då?
då blir vårt hjärta så fullt utav sorg! - Av sorg?
Du kan väl stanna kvar? - Stanna kvar?
Kommer du tillbaks igen? - Jag kommer igen!
från din Far i himmelen? - från min Far i himmelen!
Tills dess vill Anden från Gud hos oss bo - Hos oss!
Han vill hjälpa oss människor att tro​