”Jul, jul, strålande jul”

Nyhet Publicerad

Av Gustaf Nordqvist. Sören Graversen, baryton, Jenny Graversen, alt och Torbjörn Widfeldt, piano.

”Jul, jul, strålande jul”

Denna sång komponerad av Gustaf Nordqvist (1886-1949) är en av de mest kända och älskade svenska julsångerna. Den slitstarka och innerliga texten skrevs av den svenska prästen, författaren och samlaren Edvard Evers (1853-1919). Han har även skrivit texten till de omtyckta psalmerna 165 ”Vår blick mot helga berget går”, 369 ”Med pelarstoder tolv” och 421 ”När vintermörkret kring oss står”.

Barytonsolist i denna inspelning är Sören Graversen från Hultafors. Han har varit stående solist vid julbönen i Bollebygds kyrka i drygt dussintalet år, och har tillsammans med Bollebygds Kyrkokör framträtt som solist i bl. a. i Faurés Requiem, Förklädd Gud och nyligen ur Brahms ”Ein Deutsches Requiem”. I andra versen medverkar även dottern Jenny Graversen.

Jul, jul, strålande jul, glans över vita skogar,
himmelens kronor med gnistrande ljus,
glimmande bågar i alla Guds hus,
psalm som är sjungen från tid till tid,
eviga längtan till ljus och frid!
Jul, jul, strålande jul, glans över vita skogar. 

Kom, kom, signade jul, sänk dina vita vingar,
över stridernas blod och larm
över all suckan ur människobarm,
över de släkten som gå till ro,
över de ungas dagande bo.
Kom, kom, signade jul, sänk dina vita vingar.