”I juletid”

Nyhet Publicerad

Av Gustaf Nordqvist. Sören Graversen, baryton och Torbjörn Widfeldt, piano.

”I juletid”

Av Gustaf Nordqvists (1886–1949) många omtyckta kyrkliga sånger är denna kanske numera något mindre vanlig. Texten är skriven av prästen och författaren Paul Nilsson (1866–1951), annars mest känd för psalmen ”Se, vi går upp till Jerusalem” (nr 135) samt ”Advent”, tonsatt av bl. a. Otto Olsson.

Barytonsolist är Sören Graversen från Hultafors. Han har varit stående solist vid julbönen i Bollebygds kyrka i drygt dussintalet år, och har tillsammans med Bollebygds Kyrkokör framträtt som solist i bl. a. Faurés Requiem, Förklädd Gud och nyligen ur Brahms ”Ein Deutsches Requiem”.

Välkommen du härliga juletid
med skimrande snöfall och helgdagsfrid!
Välkommen med tindrande gran i vart hus
med ottesångsklockor och orgelbrus!
Välkommen till oss ifrån himmelshöjd!
Välkommen med strålande julefröjd! 

Välkommen, du stjärna från Österland!
Du sprider Guds klarhet kring Sveriges strand.
I julnatten finna vi Betlehems stig.
O frälsningens ljus, låt oss följa dig!
Lys oss som du lyste de konungar tre,
Att konungars Konung ock vi få se!