”Gelobet seist du, Jesu Christ”

Nyhet Publicerad

Framförs av Torbjörn Widfeldt på orgeln i Bollebygds kyrka.

”Gelobet seist du, Jesu Christ” BWV 604 av J. S. Bach: 

Texten till denna tyska julkoral har sitt ursprung från 1300-talet, påbyggd av Martin Luther 1524, som eventuellt även komponerade melodin.

Denna orgelbearbetning av J. S. Bach är hämtad ur samlingen ”Orgelbüchlein” (”Lilla orgelboken”). Enligt spelanvisningen skall stycket spelas på två separata manualer och pedal. Bach har här rytmiserat en i grunden enkel fyrstämmig koralsats så att en obruten sextondelsrörelse (i långsamt tempo) hoppandes mellan de olika stämmorna löper genom hela stycket. Melodistämman registreras här med de profilerade Principal 4' och Larigot 1 1/3' på orgelns andra manual (spelad en oktav ner för att hamna i rätt läge) ackompanjerad av den mjuka Gedakt 8' på första manualen i alt- och tenorstämman, och likaledes de svaga Gedaktbas 8' och Subbas 16' i pedalen.