Konstverk med Jungfru Maria och ängeln Gabriel

Digital konsert: ”Salig du, och högt benådad”

Nyhet Publicerad Ändrad

Sånger om mötet mellan himmelskt och jordiskt och ängeln Gabriels budskap till Maria. Alla röster och instrument är inspelade separat med högst två personer per tillfälle. Konserten publiceras här på Jungfru Marie bebådelsedag 21 mars.

Mitt under fastetiden inträffar i kyrkoåret Jungfru Marie bebådelsedag, som firas till minne av ängeln Gabriels budskap till Maria – att hon skulle bli mor till Jesus, Guds son. Även om seden att fira och till och med dyrka Maria är mest utbredd inom den katolska kyrkan, har vi även i Svenska kyrkan några dagar i kyrkoåret där Maria uppmärksammas speciellt (övriga är kyndelsmässodagen och fjärde söndagen i advent).

I den kyrkomusikaliska repertoaren är denna en av de viktigaste högtidsdagarna under kyrkoåret med en stor mängd tonsättningar (t ex ”Magnificat” av J. S. Bach).

I Bollebygds kyrka hålls enligt tradition en musikgudstjänst eller konsert på denna dag med medverkande körer och solister. I denna inspelning medverkar Barnkören, Änglakören och Våga Sjunga-kören, samt Frida Uneback Malm, flöjt. Barn- och Änglakören är iklädda kåpor, medan Våga Sjunga-kören har civil klädsel – detta för symbolisera mötet mellan himmelskt och jordiskt.

Inspelningen innehåller totalt nio sånger, vilka varvas med textläsningar från Lukas 1:26-55, Mika 5:2-4 och Psaltaren 147:7-15. Bland de många svenska tonsättningarna och texterna utmärker sig en av sångerna genom sin världsvida popularitet och sin ovanliga tillkomsthistoria: 1722 skrev Johan Sebastian Bach (1685-1750) ”Das wohltemperierte Klavier”, 24 rent instrumentala preludier och fugor för cembalo. Drygt 100 år senare gjorde den franska tonsättaren Charles Gounod (1818-1893) en egen melodi till det första preludiet (C-dur) i Bachs samling. Som text använde han den medeltida, latinska hymnen ”Ave Maria”

Lista över ingående sånger med tidsangivelser:

0:05

Psalm 480 ”Var hälsad, Herrens moder” (Barnkören, Änglakören & Våga Sjunga-kören)

Text: Bo Setterlind; musik: Mainz 1712

 

3:43

”Gabriel sänker vingen” (Barnkören)

Text: Eva Norberg; musik: Carl-Bertil Agnestig

solister: Eleonora Isakson & Lilly Wessberg

 

6:09

”Gud bor i ett ljus” (Barnkören & Änglakören)

Text: Margareta Melin; musik Lars-Åke Lundberg (Sv. Ps. 605)

solist: Moa Wessberg

 

9:04

”En ängel kom från Herren Gud” (Barnkören, Änglakören & Våga Sjunga-kören)

Text: Rebecca Stolpe; musik: Carl-Bertil Agnestig

 

12:41

”Marias steg är lätta” (Barnkören)

Text: Eva Norberg: musik: Nils Wallnäs

solister: Eleonora Isakson & Lilly Wessberg

 

15:30

”Min själ prisar Herrens storhet” (Änglakören)

Text: Lukas 1:46-55; musik: T. Widfeldt

 

19:34

”Ave Maria” (solosång av Saga Danielsson)

Text: Medeltida hymn efter Lukas 1:42; Musik: J. S. Bach/C. Gounod

 

23:33

”Salig du, och högt benådad” (Barnkören, Änglakören & Våga Sjunga-kören)

Text: O. Hartman (Sv. Ps. 482); musik: T. Widfeldt

solister: Henna Veres & Moa Wessberg

 

29:28

”Vi sjunger med Maria” (Barnkören, Änglakören & Våga Sjunga-kören)

Text: Catharina Broome; musik: Harald Gullichsen (Ps i 2000-talet nr 935)

solist: Felicia Ryberg

Medverkande sångare och musiker:

Barnkören

Eleonora Isakson
Lilly Wessberg
Moa Wessberg

Änglakören

Kristina Bohman
Saga Danielsson
Tina Drottz
Livh Johansson
Josephine Passgård
Felicia Ryberg
Emma Thorsén
Hanna Veres

Våga Sjunga-kören

Sopran

Inga Gustafsson
Aina Janveden
Git Lundgren
Tuulikki Savolainen
Christina Wernersson

Alt

Monica Lanebäck Karlsson
Eva Widén

Baryton

Ingemar Augustsson
Bosse Isakson
Kjell Strömberg

Flöjt

Frida Uneback Malm

Körledning, piano, orgel, textläsning, inspelning, ljud- och bildredigering

Torbjörn Widfeldt

Alla röster och instrument är inspelade på separata spår med högst två deltagare per inspelningstillfälle. Några röster har spelats in dubbelt.