Rasmassor efter hus.
Foto: Muhammad Sabah/B'Tselem

Stöd till befolkningen i Gaza

Nyhet Publicerad

Act Svenska kyrkan ger stöd till den drabbade civilbefolkningen i Gaza efter senaste tidens våldsamheteter. Stödet fokuseras på framförallt psykosocialt stöd, sjukvård, mat och andra förnödenheter samt återuppbyggnad av hem.

Civilbefolkningen har drabbats hårt av den våldsamma konflikten i Gaza och Israel med fler än 200 döda och 1300 skadade. Många barn finns bland offren. Nu går Act Svenska kyrkan in med stöd som psykosocialt stöd, mat, och sjukvård.

– Läget i Gaza är akut. Redan innan den senaste tidens beskjutningar var det brist på rent vatten, el, sjukvård och en svag infrastruktur. Det är oerhört viktigt att omvärlden går in och stödjer den drabbade befolkningen, säger Rania Salameh, humanitär handläggare för Act Svenska kyrkan.

En insamling till stödet i Gaza har startats på Facebook.