Stöd drabbade av orkanen Matthew i Haiti

Nyhet Publicerad

Svenska kyrkans lokala partner i ACT-alliansen har inlett hjälpinsatser där man bland annat delar ut mat och rent vatten, hygienpaket, madrasser och filtar samt ordnar tillfälligt skydd för de som nu förlorat sina hem. 

Orkanen Matthew som drog fram över Karibien den 4 oktober 2016 har orsakat omfattande materiella skador och kraftiga översvämningar. Hundratals människor har omkommit. Svenska kyrkans lokala partners finns på plats i Haiti, Dominikanska republiken och Kuba och ger akut stöd.

Matthew är den kraftigaste orkanen som drabbat regionen på flera år och bara i Haiti har hundratals människor omkommit. Tusentals hem och odlingar har spolats bort. Sjukhusen är överfulla och myndigheterna varnar för spridning av den dödliga sjukdomen kolera.

Ditt stöd behövs, läs mer och ge en gåva.