Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Meny

Över 61 miljoner till Världens Barn

Genom ett fantastiskt engagemang från tiotusentals frivilliga och den starka gala som SVT sände i fredags har otroliga 61,4 miljoner hittills kommit in till insamlingen för Världens Barn.

Med pengar från förra årets insamling pågår just nu insatser av 14 organisationer för omkring en halv miljon barn i drygt 50 projekt i fler än 30 länder. Det är barn som är på flykt eller på andra sätt befinner sig i utsatta livssituationer – och projekten bidrar till att stärka deras rätt till hälsa, skola och trygghet.

Under SVT:s gala visades reportage från flera av de projekt som får stöd från Världens Barn, men också inslag från enskilda, föreningar, skolor och andra som samlat och skramlat de senaste veckorna. Missade du galan kan du se den här.

Act Svenska kyrkan är väldigt stolta över att få vara delaktiga i arbetet för Världens Barn. Ett oerhört viktigt arbete som fortsätter året om.