Meny

Över 61 miljoner till Världens Barn

Genom ett fantastiskt engagemang från tiotusentals frivilliga och den starka gala som SVT sände i fredags har otroliga 61,4 miljoner kommit in till insamlingen för Världens Barn.

Med pengar från förra årets insamling pågår just nu insatser av 14 organisationer för omkring en halv miljon barn i drygt 50 projekt i fler än 30 länder. Det är barn som är på flykt eller på andra sätt befinner sig i utsatta livssituationer – och projekten bidrar till att stärka deras rätt till hälsa, skola och trygghet.

Under SVT:s gala visades reportage från flera av de projekt som får stöd från Världens Barn, men också inslag från enskilda, föreningar, skolor och andra som samlat och skramlat de senaste veckorna.

Act Svenska kyrkan är väldigt stolta över att få vara delaktiga i arbetet för Världens Barn. Ett oerhört viktigt arbete, där vi under två veckor varje höst samlas kring insamling för att lyfta barns rättigheter.