Under natten till måndagen inträffade ett jordskalv i Afghanistan med magnituden 6,0. Minst 800 personer befaras döda medan över 2 500 personer har skadats. Störst är förödelsen i provinsen Kunar nära gränsen mot Pakistan.
Afghanistan drabbas ofta av jordbävningar. 2023 skedde det i västra Afghanistan och Act Svenska kyrkan stöttade den drabbade befolkningen genom våra partnerorganisationer inom ACT-alliansen.
Nu utreds behoven och din gåva gör skillnad
Det nya skalvet har inträffat i ett svårtillgängligt område i den östra delen av landet. Act Svenska kyrkan har tät kontakt med vår partnerorganisation på plats som nu utreder skadorna och de humanitära behoven. Insatser förbereds. Människor behöver skydd, mat och vatten.
Ditt stöd behövs och gör skillnad. Ge din gåva via formuläret på denna sida eller genom att swisha till 900 1223, skriv AKUT i meddelandefältet. Våra katastrofinsatser pågår på många platser i världen och din gåva används där den behövs mest.