Claes Jansson som sjunger
Lyssna

Publicerad 1 juni 2026 / Ändrad 1 juli 2026

Sommarmusik i Årstakyrkan 2026

Visor, klassiskt och jazz. Lunchkonserter på onsdagar kl. 12.00 i juli. Kaffeservering efteråt.

1 juli The Best of Claes Janson

Härligt sväng med en klassisk jazzröst. Claes Jansson, sång, Andreas Hellkvist, hammondorgel och Jojo Djeridi, trummor.

 

 

8 juli Folkvisor i sommaren

Musik från Spanien, Frankrike, England, Brasilien och Sverige. Karin Ingebäck, sopran och Anders Emtell, gitarr.

Om Karin Ingebäck

Karin Ingebäck är en svensk sopran med en lång och framgångsrik karriär på operascener och konserthus i Sverige och internationellt. Hon har framträtt i ledande roller vid bland annat Kungliga Operan och GöteborgsOperan samt samarbetat med flera av världens främsta dirigenter. Vid sidan av operan är hon en uppskattad konsertsångare med en bred repertoar och ett flertal uppmärksammade skivinspelningar bakom sig.

Om Anders Emtell

Anders Emtell, en gitarrist från Sandviken och utbildad vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm, är känd för sin virtuosa spelstil och sina känslomättade tolkningar. Under hösten medverkade han vid den prestigefyllda Uppsala Internationella Gitarrfestival och har under sin karriär framträtt både som solist och som medlem i olika kammarmusikensembler.

15 juli Jazztrio: Norr

Med gemensam passion för det som händer i stunden möts dessa tre musiker för att förlora sig i samklang och fantasi. Musiken är ofta hämtad från jazzen på 50- och 60-talet.

Kristofer Sundman, piano, Emil Skogh, bas och Magnus Vikberg, trummor.

22 juli Pianorecital

Den unga uppsalapianisten Kofi Ljunggren bjuder på ett program med de stora mästarna.
Musik av Mozart, Schubert, Beethoven, Liszt och Ravel.

29 juli O sommartid så skön och kär


Med stor spelglädje presenteras ett program med svenska och norska folkvisor och melodier; somriga koraler, smäktande kärleksvisor och svängiga polskor. Elin
Therese Birkelund, sång, Jonas Bleckman, cello och nyckelharpa och Lars Emil
Öjeberget, dragspel.

Om Elin Birkelund

Elin är utbildad i norsk folksång vid Norges Musikhögskola. Hon har även studerat svensk folksång på Musikkonservatoriet i Falun. Elin undervisar även barn och vuxna i sång, spelar dragspel, skriver sångtexter och komponerar musik.