Vandringen är en årlig tradition där flera olika församlingar inom Stockholms stift deltar. I Tyresö möts vi utanför Bollmoradalens kyrka för avfärd kl. 10.00. Klä dig efter väder och medtag matsäck och vatten. Sträckan är ca 20 km. 

Årets tema: Gemensam kompass för gemensam hållbarhet
 
Stjärnvandringen avslutas i S:t Jacobs kyrka i Kungsträdgården där vi sammanstrålar med pilgrimer från hela Stockholms stift och firar Pilgrimsmässa kl. 17.00. Kyrkan bjuder på kaffe, te och kall dryck.
 
Ingen föranmälan behövs.

Tid och plats

Lördag 19 september, kl. 10.00. Bollmoradalens kyrka. Avslut med Pilgrimsmässa i S:t Jacobs kyrka kl. 17.00, Västra Trädgårdsgatan 2A.

Om Stjärnvandring

Stjärnvandring är namnet på den årliga tradition med pilgrimsvandringar som startar från olika ”stjärnspetsar” i olika församlingar/stadsdelar på morgonen och strålar samman i en av våra innerstadskyrkor på eftermiddagen. 

Magnus Helmner

Magnus Helmner

Diakoniassistent, Pilgrimscentrum , Tyresö församling

Stjärnvandring i september 2026

Gemensam pilgrimsvandring med tema Gemensam kompass för gemensam hållbarhet

Stockholms Pilgrimscentrum i Tyresö

Stockholms Pilgrimscentrum i Tyresö är en mötesplats för samtal, andlig fördjupning och pilgrimsvandring.