Lyssna

Carols vid Betlehem

6 januari kl. 15 i Sundbyberg, i Sundbybergs kyrka, firar vi musikgudstjänst i anglikansk tradition. Solist Maja Frydén, Sundbybergs kyrkokör, Sundbybergs orkesterförening och volontärer medverkar.

Carols vid Betlehem är en musikgudstjänst i anglikansk tradition och går i England under namnet Nine Lessons eller Festival Over Nine Lessons and Carols. Gudstjänsten firas traditionellt under eller omkring julen. Berättelsen om mänsklighetens fall, Messias löfte och Jesu födelse berättas i nio korta bibelläsningar varvat med sjungna julsånger och koraler eller andra körstycken.

Ur repertoaren 
J.F. Wade/Arr. D. Willcocks: Dagen är kommen 
Jeremiah Clarke & William Sandy: Vid Betlehem en vinternatt 
F Mendelssohn: Lyssna mänsklighet och hör

Medverkande 
Solist: Maja Frydén sopran 
Sundbybergs Kyrkokör
Sundbybergs orkesterförening 
Fredrik Ewaldsson Dirigent

Vi vill att alla ska kunna njuta av musik i kyrkan - därför har alla konserter fri entré. Allt finansieras av Svenska kyrkans medlemsavgifter. Kollekt samlas in till Act Svenska kyrkan.

När det är många som vill lyssna till musiken blir det fort fullt, vi har insläpp till kyrkan 30 minuter före det börjar. När det är fullt så stänger vi portarna. Du som kan, undvik att ta bilen pga. begränsade parkeringsmöjligheter vid Sundbybergs kyrka. Kollektivtrafik finns på gångavstånd

Bild Adoration of the Shepherds (1622)