Foto: True North /Ikon

Tack för gåvan – nytt rekord i julinsamlingen "Bryt en tradition"!

Nyhet Publicerad

Svenska kyrkan slog nytt insamlingsrekord för Julinsamlingen med hela 52,9 miljoner insamlade kronor! Även Strängnäs stift slog rekord med 2 793 932 kronor.

– Ett stort tack till alla i Strängnäs stift som trots en tunnare plånbok generöst skänkt pengar till Svenska kyrkans julinsamling! säger biskop Johan Dalman.

Under kampanjen "Bryt en tradition" har stift, församlingar, privatpersoner och företag samlat in pengar för arbetet mot skadliga traditioner så som tvångsäktenskap, könsstympning och andra övergrepp mot flickor.

Över hela landet har man ordnat luciakonserter, livesändningar, grötluncher, perrongkaffe, julmarknader, kakbufféer, informationsbord, uppesittarkvällar, försäljning av prästost, virkat och hembakat. Pengarna kanaliseras via Act Svenska kyrkan som stödjer humanitära insatser och projekt över hela världen för att stärka flickor och kvinnors rätt till god hälsa, värdighet och makt över sina egna liv. Julinsamlingen pågick från första advent till trettondedag jul.

Under hashtaggen #ActSvenskakyrkan, #BrytEnTradition och #Julinsamlingen kan man i sociala medier se olika initativ.