Per och Johannes Söderberg är Årets Strängnässtiftare

Nyhet Publicerad

Utmärkelsen Årets Strängnässtiftare 2022 tilldelades idag filmarna Per och Johannes Söderberg.

Biskop Johan tilldelar Johannes och Per Söderberg utmärkelsen Årets Strängnässtiftare 2022 Foto: Anna Blåder

De är far och son - båda präster (vigda för Strängnäs stift), filmare och tv-producenter - som ägnat sina liv åt att tilma och producera bland annat gudstjänster och helgmålsringningar för Sveriges Television.

Med motiveringen "... för att framför och bakom kameralinsen med Kristus gått genom stängda dörrar - gjort Honom känd och älskad”  belönas de nu med utmärkelsen Årets Strängnässtiftare 2022. De mottog blommor och diplom i samband med Strängnäs stiftsfullmäktiges sammanträde idag, onsdag den 25 maj.

Utmärkelsen Årets Strängnässtiftare delas ut varje år av stiftsstyrelsen. Den tilldelas enskilda eller grupper som genom sina insatser haft särskild betydelse för kyrkans förnyelse, liv och arbete i Strängnäs stift.