Foto: Henrik Brosché

Och vinnaren är...

Nyhet Publicerad Ändrad

Gala-kväll med god mat, underhållning och prisutdelning för att hylla Strängnäs stifts Unga ledare. Ni är bäst!

Lördagen den 4 maj var det stor Gala i Eskilstuna för Strängnäs stifts unga ledare.

Ki Soe från Idol underhöll, mat, dans och priset för ”Ungt ledarskap 2019” delades ut. Många var nominerade och gör ett fantastiskt jobb. Tack! 

Priset 2019 gick till: Signe Sjöberg, Nynäshamn

Och nomineringen från juryn:

”För sin förmågan att se alla människor oavsett kön, sexuell läggning, religion, funktionshinder eller hudfärg. En tjej som vågar stå upp för sig själv, för andra och som ofta talar om allas lika värde och låter alla känna sig delaktiga. Med sitt stora hjärta utvecklar hon Svenska kyrkan, sin församling och ungdomsgrupperna.”