Ny kyrkoherde välkomnas i Dunker-Lilla Malma församling

Nyhet Publicerad

På söndag, den 31 oktober, välkomnas Erika Nyman som ny kyrkoherde i Dunker-Lilla Malma församling

Foto: Sofia Capelle Kammeborn

Biskop Johan Dalman celebrerar och Erika Nyman predikar. I högmässan medverkar också församlingens tre körer under ledning av kyrkomusiker Inger Glan. Efter gudstjänsten blir det mingel på kyrkbacken för alla!

Tid: Söndag den 31 oktober, kl. 11:00
Plats: Dunkers kyrka

I och med mottagningen återöppnas Dunkers kyrka som varit stängd för renovering.

Erika Nyman, 44 år, vigdes till präst för Strängnäs stift för 21 år sedan och var prästkanidat i Dunker-Lilla Malma under sin utbildning.
- Sedan dess har församlingen haft en speciell plats i mitt hjärta. Här finns ett stort engagemang och jag ser fram emot att leda församlingens arbete i att vara ”kyrkan mitt i byn” och finnas till för människor, berättar hon.
Erika Nyman har arbetat som präst och kyrkoherde i Strängnäs stift förutom 2,5 år då hon var familjepräst i S:t Matteus församling i Stockholm. Hon har tjänstgjort som kyrkoherde i församlingen sedan 1 november 2020 men har inte välkomnats formellt på grund av pandemin.
- Det är härligt att äntligen få bjuda in till gudstjänster, dop, all verksamhet och musik i kyrkan igen efter nedstängningen!

För mer information:
Magdalena Öhrling
Biskopens adjunkt
Tel: 0152-234 11