Kyrkoherden i Salems församling välkomnas

Nyhet Publicerad

På söndag, den 13 november, välkomnas Ylva Jansson som ny kyrkoherde i Salems församling. Biskop Johan Dalman tar emot den nya kyrkoherden i en högmässa där även kyrkokören sjunger.

Tid: Söndagen den 13 november, kl. 11:00
Plats: Salems kyrka

Efter gudstjänsten är det kyrkmingel och buffé i Kyrkskolan.

Välkomna!

 

Ylva Jansson, 51 år, prästvigdes 1999 för Göteborgs stift. Mellan 2004 och 2022 tjänstgjorde hon i Nacka församling. Ylva kommer senast från en tjänst som tillförordnad kyrkoherde i Skarpnäcks församling.

– Jag vill de som vill ska känna att kyrkan är öppen för dem, oavsett om man är medlem eller ej. Ett mål är att alla barn i Salems församling ska ha varit i kyrkan flera gånger under sin uppväxt. Vi har bland annat kyrkvandringar för skolelever, inom ramen läroplanen, berättar Ylva Jansson.

– Nu vill jag skapa nya vägar så att fler ska upptäcka vad kyrkan kan betyda. Utöver kyrkorummet är naturen en given plats för andlighet och återhämtning och även en plats för religions- och kulturmöten. Ett exempel är den pilgrimsled som går mellan Botkyrka och Salem!

 

För mer information:
Magdalena Öhrling
Biskopens adjunkt
Tel: 0152-234 11