Kyrkoherdemottagning i Åker-Länna församling

Nyhet Publicerad

På söndag, den 29 april, välkomnas Markus von Martens som ny kyrkoherde i Åker-Länna församling. Det sker i samband med en biskopsvisitationsmässa  i Åkers kyrka.

I mottagningsmässan medverkar biskop Johan Dalman och kyrkokören under ledning av kantor Viveka Rosenqvist Lidström. ”Ingenting kan bromsa dig!” är ämnet för von Martens predikan denna femte söndag i påsktiden. Efter högmässa och stämma inbjudes till förtäring och samvaro i kyrkoherdebostaden Klockargården intill Åkers kyrka.

Tid: Söndag den 29 april, kl 11.00
Plats: Åkers kyrka

Välkomna!


För mer information:

Eva Karlsson
Tf biskopens adjunkt
Tel: 0152-234 11

 

Markus von Martens är född 1955, teol dr och metodistpastor från Finland. Han mottogs i Svenska kyrkan i Härnösands stift 2002. Han har tidigare varit sjömanspräst, kyrkoherde i Kropps pastorat i Lunds stift, och kommer senast från kyrkoherdetjänsten i församlingen Los Cristianos på Teneriffa.