Foto: Marlene W Antonson

Domkyrkoorganist Torvald Johansson tilldelas utmärkelsen Årets Strängnässtiftare 2023

Nyhet Publicerad

Till stående ovationer och rungande applåder mottog domkyrkoorganist Torvald Johansson utmärkelsen Årets Strängnässtiftare 2023.

Torvald Johansson har varit Strängnäs domkyrka trogen i 43 år, den kyrka där han också lärde sig spela en gång i tiden till.

Med motiveringen "För sällsport konstfärdigt katedralmusicerande av högsta klass i trofast kärlek till församling, stift och stad" belönas han nu med utmärkelsen Årets Strängnässtiftare 2023. Torvald Johansson mottog blommor och diplom i samband med Strängnäs stiftsfest idag, lördag den 9 september.

Utmärkelsen Årets Strängnässtiftare delas ut varje år av stiftsstyrelsen. Den tilldelas enskilda eller grupper som genom sina insatser haft särskild betydelse för kyrkans förnyelse, liv och arbete i Strängnäs stift.