Foto: Magnus Aronson

Biskop Johan pilgrimsvandrar

Nyhet Publicerad Ändrad

”Följ med (digitalt) och be” när biskop Johan pilgrimsvandrar från Strängnäs domkyrka till Vallfartsmässan i Riseberga klosterruin, den 19–23 maj.

Färden går mest till fots men ett par sträckor sker med båt och cykel. Ursprungstanken var att alla som ville skulle kunna gå med en bit på vägen, men läget gör att man har valt att begränsa den fysiskt vandrande skaran till max 8 personer. Övriga kan följa med digitalt istället. 
-Det blir livesändningar på mitt instagramkonto @biskopdalman varje dag, säger biskop Johan. 

Varje kväll kommer också en sammanfattande film av dagens etapp att publiceras i stiftets kanaler. Morgon-, middags- och kvällsbön kommer att sändas live samt ett samtal med en gäst utifrån dagens tema som i kronologisk ordning är ungdom, retreat, bön och klimat. Bönen blir ett centralt tema för hela vandringen då Böndagboken (Verbum) av John Baillie just kommit ut i en översatt och bearbetad version av biskop Johan. Boken blir en given följeslagare på vägen. 

Den avslutande Vallfartsmässan i Riseberga klosterruin kl. 12 söndag den 23 maj kommer att gå att följa live på stiftets YouTube-kanal.  

-Pilgrimsstav och skoskavsplåster är packade, jag är så taggad! Säger biskop Johan. 
 

Dagsschema för livesändningar på instagram (tiderna är ungefärliga)

Onsdag 19 maj, tema ungdom 
9.30 Morgonbön från Strängnäs domkyrka 
11.00 Samtal med Zandra Öman Lund, ordförande SKU Strängnäs stift och Daniel Brodén, stiftspedagog 
12.30 Middagsbön från gården Kinger, Vansö 
18.00 Kvällsmässa från Vårfruberga klosterruin 
 
Torsdag 20 maj, tema retreat 
8.30 Morgonbön innan avfärd 
Någon gång under dagen: 
Middagsbön från båten mellan Mälaren och Hjälmaren. 
Samtal med Jonas Carnesten, radio Sörmland. 
Aftonmässa i Norrbyås kyrka. 
 
Fredag 21 maj, tema bön 
8.30 Morgonbön från Norrbyås kyrka 
Någon gång under dagen:  
Middagsbön 
Samtalsgäst: Simon Richardson
Aftonmässa från Hällabrottets kyrka 
 
Lördag 22 maj, tema klimatet 
8.30 Morgonbön från Hällabrottets kyrka 
Någon gång under dagen: 
Middagsbön 
Samtal med Pär Friberg, författare till boken ” Hållbar vandring med Frälsarkransen”. 
Aftonbön/mässa vid Närke pilgrimscentrum, Viby (Viby församling firar även en midnattsmässa, se församlingens hemsida) 
 
Söndag 23 maj 
6.30 Morgonbön, Närke pilgrimscentrum, Viby 
12.00 Vallfartsmässa från Riseberga klosterruin (sänds på stiftets YouTube) 

Dag 1 på pilgrimsvandringen är till ända. Stort tack till medvandrare Carina Öjermo, Zandra Öman Lund, Daniel Brodén, lunchvärdar Bernt och Siv på gården Kinger samt kyrkoherde/guide/värdshusvärd/chaufför Linus Jaehnke! Torsdagen börjar med morgonbön kl. 8.30 live på @biskopdalman

Dag 2 på vandringen har skett till sjöss och till cykel! Stort tack till familjen Norén på M/F Sirena, dagens samtalsgäst Jonas Carnesten och hela Kvismare församling för ett otroligt fint mottagande.

22 km till fots över Närkes slätter med Benjamin Lundqvist som säker stigfinnare. Inspirerande möten med ekologi-oraklet Mats Rosenberg, böne-föredömet Simon Richardson och smakprov på Kumla pastorats utsökta gästvänlighet!

På den fjärde dagen gick vandringen från Hällabrottet till Viby i ömsom sol, ömsom ösregn. Pär Friberg, kyrkoherde i Daga församling och hållbarhetsexpert gjorde oss sällskap. Benjamin Lundqvist och Närke pilgrimscenter ställde upp i vått och torrt.