Öppet hus
Är du hemma med ditt/dina barn och vill komma ut och träffa andra föräldrar och låta barnen leka med andra barn så är du välkommen till Öppet hus som finns i två av våra församlingshem. Vi har öppet några timmar på förmiddagen och du är välkommen att komma och gå när du vill. Vi har en liten sångstund och efter det finns det fika till självkostnadspris.
Vi strävar efter att vårt fika ska vara ekologiskt och Fairtrade-märkt så långt som det är möjligt.
Bredareds församlingshem måndagar 9.30-12.00
Sandareds församlingshem måndagar 9.30-12.00 och fredagar 9.30-12.00
Kyrkans barntimmar
Till Kyrkans barntimmar är alla som är mellan tre och fem år välkomna. Vi träffas en gång i veckan under 2,5 timmar. Vi leker, pysslar, sjunger och har fruktstund och en liten samling.
För att höra om det finns plats i grupperna kontakta respektive ledare.
Bredareds församlingshem tisdagar 8.00-10.30
Sandareds församlingshem måndagar 14.00-16.
Sandhults församlingshem fredagar 8.00-10.30
Clubdax
Clubdax finns för dig som är mellan sex och åtta år. Vi träffas en eftermiddag i veckan och vi leker, pysslar, äter frukt och har en samling där vi pratar om livet och Gud.
För att höra om det finns plats i grupperna kontakta respektive ledare.
Bredareds församlingshem måndagar13.30-15.00
Sandareds församlingshem tisdagar 16.30-18.00
Sandhults församlingshem tisdagar 15.00-16.30
Fritidsklubben
Till Fritidsklubben kan du som är mellan nio och tolv år komma efter skolan och äta mellanmål och leka och pyssla med kompisar. Vi har också en samling där vi pratar om livet och Gud.
För att höra om det finns plats i grupperna kontakta respektive ledare.
Bredareds församlingshem måndagar 15.00-16.30
Sandareds församlingshem tisdagar 14.30-16.15
Sandhults församlingshem tisdagar 15.00-16.30
Ungdomsgrupp
I Bredared finns en ungdomsgrupper för dig som är född 1997-2003. De träffas olika veckodagar beroende på när det passar ungdomarna Hör av dig till Anne om du är intresserad av att vara med.
Ungdomscafé
I Sandared har vi café varje onsdag mellan 14.30 och 20.00 för alla i högstadieålder.
Vi bjuder på macka och det finns godis och lite annat att köpa.
Ledare Barn- och ungdomsverksamheten
Louise Blomqvist 033-22 57 59
Arbetsledare barn- och ungdom och konfirmandansvarig.
Catherine Sandblom 033-22 57 55
Öppet hus Sandared, Kyrkans barntimmar Sandared, Clubdax och Fritidsklubb Sandared
Anne Carlsson 033-22 57 58
Kyrkans barntimmar Bredared, Ungdomsgrupp Bredared, ungdomscaféet Sandared, Kyrkans barntimmar Sandhult,konfirmation
Carina Larsson 033-22 57 56
Kyrkans barntimmar Sandhult, Clubdax och Fritidsklubb Sandhult, Öppet hus Bredared, Clubdax och Fritidsklubben Bredared
Fredrik Olofsson 033-25 85 40
Clubdax och Fritidsklubben Sandared, Clubdax och Fritidsklubben Bredared, konfirmation
Vi finns även på Facebook, sök på Sandhult-Bredareds församling så hittar du oss! Där lägger vi ut aktuell information om vad som är på gång.