Monika är en av volontärerna som håller i gruppen. Monika kommer från Tyskland och har jobbat många år inom textilbranschen och rest mycket i jobbet.
– Jag förälskar mig ofta i tyg och tycker om att tänka ut vad det ska kunna bli. Men jag tröttnade på hur mycket material som slängs inom textilindustrin. När en kimono sys läggs mönstret upp så att varje del av tyget används. På samma sätt tycker jag det är viktigt att ta vara på och återanvända material, säger Monika och visar bilder på hur hon sytt gosedjur av tygspill.
Livet tog så småningom vägarna till Sverige. Skärgården på Öckerö var som att komma hem, tycker Monika. Idag arbetar hon som textillärare på en skola och får där använda sin pedagogiska ådra. Knuten hittade hon med hjälp av sociala medier.
Textilverkstan träffas varje tisdag kl 16. Öppet hus har just avslutats, men här finns några hembakta minisemlor kvar från eftermiddagens fika. Dagens första besökare vill ändra ärmarna på en blus och fålla en bonad – men också ha råd hur man bäst syr fast en hank på en handvävd linnehandduk. Vi diskuterar den rätta formen av ordet hank, alltmedan Monika river trasor av ett turkosrutigt tyg och spolar tråd på maskinen.
– Jag tycker om att lära andra det jag kan, säger Monika. Här på Knuten är det en väldigt skön, varm och öppen atmosfär, jag kommer gärna hit!