Meny

Kolla in ungdomskörens hoppfulla hälsning

Hör körens hälsning om hopp och frid till alla som just nu går hemma och känner oro, ensamhet eller tristess. Filmen med ungdomskören OPQ spelades in i Olaus Petri kyrka måndagen den 23 mars.

Ungdomskören OPQ framför Jag vill tacka dig, o Herre

Ett fint initiativ i tuffa tider. Filmen med ungdomskören OPQ spelades in i Olaus Petri kyrka kvällen den 23 mars – som en hälsning om hopp och frid till alla som just nu går hemma med oro, ensamhet eller tristess med anledning av coronaviruset. 

Stycket kören valt är Jag vill tacka dig, o Herre av kompositören Gunnar Thyrestam och textförfattaren Gustaf Renhorn. Dirigent är Mats Bertilsson, organist i Svenska kyrkan Olaus Petri församling.

Olaus Petri ungdomskör är en blandad kör för ungdomar i åldern 14–25 år. 

orolig för coronaviruset?

Om du är sjuk ska du vända dig till sjukvården. Om du känner oro kan du vända dig till din kyrka/församling, du når Örebro pastorat på telefon 019-15 45 00. Du kan också ringa jourhavande präst på 112 eller kontakta vår chatt på nätet. På webben kan du läsa mer om hur vi agerar i det läge som råder nu.

Mats Bertilsson

Mats Bertilsson

Svenska kyrkan i Örebro

Musik, Organist, Olaus Petri församling, Örebro pastorat