Vattendroppar.
Lyssna

Nyhet / Publicerad 2 juni 2022 / Ändrad 8 juni 2022

Nu går det att dricka vattnet igen!

Nu går det att dricka vattnet i kranarna igen, då Nyköpings kommuns provtagning visar att vattnet är tjänligt. Därmed har förra veckans vattenläcka inte längre någon påverkan på församlingens verksamhet.

Uppdatering onsdag 8/6

Idag meddelar Nyköpings kommun att vattnet i kranarna åter går att dricka, och rekommendationen att koka sitt dricksvatten togs bort fr o m kl 13.00 idag onsdag 8/6. Därmed har förra veckans vattenläcka inte längre någon påverkan på Nyköpings församlings verksamhet, och alla aktiviteter och arrangemang genomförs som planerat. 

Uppdatering tisdag 7/6

All planerad verksamhet fortgår som vanligt denna vecka. Vi har dock begränsad tillgång till dricksvatten, vilket gör att i vissa fall kan kaffeservering påverkas. Ta gärna med en egen vattenflaska för ditt eget vattenbehov. 

Prosten Pihls Café är öppet kl 11.00-18.00 som vanligt. 

Håll dig gärna uppdaterad om senaste informationen om vattentillgången via Nyköpings kommuns hemsida.

Uppdatering fredag 3/6 kl 12.00

Som tidigare meddelats kommer alla planerade gudstjänster och konsert att genomföras under pingsthelgen 4-6/6. Vi planerar även för att kunna servera lättare kyrkfika. Det kommer att finnas begränsad tillgång till toaletter i våra församlingshem, men inte i kyrkorna.  

Söndagens konfirmandträff i Alla Helgona kyrka är flyttad till Svärta kyrka (som för närvarande inte påverkas av vattenläckan). 

På Nyköpings kommuns hemsida finns senaste informationen om vattentillgången: nykoping.se/arkiv/nyheter/stor-vattenlacka-centrala-nykoping-utan-vatten

Uppdatering torsdag 2/6 kl 15:45.

Alla gruppaktiviteter ställs in även under fredag 3/6, t ex öppna förskolan.

Fredagens gudstjänster genomförs, liksom begravningar, dock utan möjlighet till toalettbesök. 

Prosten Pihls Café håller stängt även på fredag, och öppnar igen på tisdag 7/6.

Under helgen 4-5/6 kommer alla gudstjänster ska genomföras, dock utan kyrkkaffe, fika eller möjlighet till toalettbesök. 

Konfirmandträffen som skulle vara på söndag i Alla Helgona kyrka flyttas till Svärta kyrka istället (som för närvarande inte påverkas av vattenläckan). 

De som har hyrt lokal av församlingen kontaktar vi enskilt. 

Vi håller hemsidan uppdaterad, så återkom gärna för information.

Ingen verksamhet i Nyköpings församling idag 2 juni pga vattenläcka

Torsdag 2/6 kl 09.00

På grund av vattenläcka har vi ingen eller väldigt begränsad tillgång till vatten i Nyköpings församling. Därför ställs all verksamhet som församlingen bedriver in idag torsdag 2/6 och med eventuell förlängning över helgen.

Kyrkorna i centrum håller öppet kl 9.00-16.00 som vanligt – det finns dock ingen tillgång till toalett.

Gudstjänster firas som planerat - dock utan servering eller tillgång till toalett.

De begravningar som är bokade genomförs – det finns dock ingen tillgång till toalett.

Prosten Pihls Café håller stängt.

Vi håller hemsidan uppdaterad, så återkom gärna för information.