Utdelning av matvaror till behövande.
Foto: Magnus Aronson /Ikon

En möjlighet att göra skillnad

Vill du bli matkasse-fadder eller hjälpa till att handla åt andra? Det finns flera olika sätt som du kan hjälpa till på.

Matkassefadder

innebär att du åtar dig att under en termin köpa en kasse med torrvaror och hygienartiklar varje månad och lämna i kyrkan. På det sättet säkerställer du att familjer får hjälp regelbundet.

Passa på när det är erbjudanden som ”3 för 20 kr”, då kanske man kan avvara en av de tre till kyrkans matkasse. Det finns ca 40 familjer som behöver hjälp och stöd och visst vore det fantastiskt att vi som bor i Borgholms kommun och vi som kyrka kan vara med att bidra och göra skillnad till människor i utsatthet?

Exempel på vad en matkasse kan innehålla:

  • tandkräm & tandborste (vuxen/barn)/ toalettpapper/ två/ duschkräm/ schampo (vuxen/barn)
  • deodorant (dam/herr)/engångsrakhyvlar och raklödder/ dambindor
  • strumpor/ underkläder (dam/herr)
  • blöjor/ plåster/diskmedel/ tvättmedel
  • müsli/flingor/ knäckebröd/ marmelad
  • matolja/kaffe/te
  • vetemjöl/ socker/ salt/ välling
  • pasta/ pastasås/ ris/ pulvermos
  • tomater på burk/majs på burk/ andra konserver
  • något gott för extra guldkant 

Obs! Inga kylvaror, men i övrigt vill någon annan ha samma saker som du köper till dig själv. Tack för din gåva!

 

Handla åt andra

Ett annat allternativ som innebär att man när man vill och kan kan köpa och lämna en kasse i kyrkan. Man binder inte upp sig för någon tidsperiod. Meddela oss om du vill lämna en kasse så vi kan hämta upp den.

En gång i veckan åker volontärer från Svenska kyrkan i Märsta till Ica Maxi Arlandastad för att hämta utsorterade matvaror. Det kan vara varor med kort datum eller med skadade förpackningar. Maten doneras till kyrkan som delar ut den till behövande. Vid varje tillfälle kommer ca 40-60 personer för att få matvaror. Församlingens diakon Helen Wolter ser till att maten fördelas rättvist och att alla som kommer till kyrkan för att få hjälp ska känna sig sedda och respekterade.
Foto: Lina Beutler /Ikon

Skänk en gåva så handlar vi

Då handlar vi det som är billigt och det man får mycket av i veckorna.

Swisha gärna en gåva till 123 240 39 39
Märk din gåva med ”DC Mat”

Hjälp oss att hjälpa andra. Mer information:

Jenny Lagesson Johnsson

Norra Ölands pastorat