– Vi hade fyra dopfester där flera döptes samtidigt förra terminen, för att det var så många, ler prästen Emma Ljungberg.
Snart 15-åriga Ebba och Caya är konfirmander i Limhamns kyrka och döptes i höstas. Isac både döptes och konfirmerades under förra läsåret och är nu ung ledare för årets konfirmander.
– Mina föräldrar ville att jag skulle få chansen att välja själv. De är ateister, men jag hittade Gud själv och ville konfirmera mig, och då skulle jag ju först döpas, säger Caya.
– Mina föräldrar är inte så kristna, så när jag var liten tror jag inte de tänkte så mycket på att döpa mig, helt enkelt. Ska jag vara ärlig så kände jag mig inte heller jättekristen innan det var dags för konfirmation, men jag blev nyfiken när utskicket om konfirmation kom i posten och tänkte att det skulle vara kul att se hur det var, fortsätter Isac.
Emma Ljungberg berättar att det i utskicket till ungdomar i konfirmationsålder står tydligt att det inte är något hinder att inte vara döpt innan man börjar sin konfirmationsundervisning.
– Det är många som döps längs vägen till konfirmation.Ebbas bakgrund är liknande Cayas och Isacs, hennes föräldrar var inte medlemmar i Svenska kyrkan så hon döptes inte heller som barn.
– Men jag kände att jag ville vara en del av gemenskapen. Jag visste inte exakt vad jag trodde på, men sen kände jag att jag kom nära Gud och började tro.